30 września Teatr Komedii Impro w Łodzi otwiera stałą siedzibę na terenie OFF Piotrkowska w Łodzi. Będzie to pierwszy w kraju stacjonarny teatr dedykowany improwizacji.

Tego dnia o godz. 20 widzowie zobaczą premierowy „Kryminał improwizowany”, dzień później (1 października o tej samej porze) po raz pierwszy w tym miejscu zostanie pokazany spektakl „IMPRO Atak!”, a w niedzielne popołudnie (2 października o godz. 16) aktorzy zagrają improwizowaną „Bajkę na OFF-ie”.

Teatr Komedii Impro będzie funkcjonował w samym centrum OFF Piotrkowska, w miejscu dawnej Galerii OFF, obok sklepu „Pan tu nie stał”. Tworzą go najlepsi w Polsce improwizatorzy teatralni, którzy w ciągu ostatnich 8 lat, pod wodzą lidera zespołu Jacka Stefanika, zagrali 962 spektakle dla ponad 100 tys. widzów. – Jesteśmy dumni i niezwykle szczęśliwi, że w końcu udało nam się znaleźć stałą siedzibę – mówi Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi. – Daje to nam bardzo dużo możliwości artystycznych.

Począwszy od 30 września, w każdy piątek i sobotę Teatr Komedii Impro będzie prezentował przedstawienia improwizowane, czyli powstające na bazie pomysłów i sugestii pochodzących od widzów. Przed wejściem na scenę żaden aktor nie wie, co zdarzy się za chwilę: gdzie potoczy się akcja, jaką postać przyjdzie mu zagrać, wreszcie, jakie zadanie i z kim będzie musiał wykonać. O tym zawsze decyduje publiczność. – To przedstawienia, które nie mają scenariusza – wyjaśnia aktorka Anna Modrzejewska. – O wielu rzeczach w spektaklu decyduje widownia. Ona nas inspiruje, na bazie jej uwag budujemy potem różne historie.

Premierowy piątkowy „Kryminał improwizowany” to jedna z dłuższych form improwizowanych z repertuaru TKI. W pewnym mieście zostanie popełnione morderstwo. Aktorzy, bazując na pomysłach publiczności, budują kompletną fabułę, ale muszą to zrobić w taki sposób, aby puenta spektaklu była zaskoczeniem. W efekcie powstaje półtoragodzinny show, pełen śmiechu, gwałtownych i zaskakujących zwrotów akcji, okraszony improwizowanymi piosenkami.

„IMPRO Atak!” grany w sobotę 1 października to zbiór kilkuminutowych scenek, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi im przez publiczność. Proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji oraz ról, w jakie będą się wcielać i na tej podstawie tworzą spektakl. Aktor, jeśli taka będzie wola widzów, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet emocją lub uczuciem. – Dla mnie najważniejsze jest to, że wszystko jest tu żywe, że dzieje się „tu i teraz”, że to dwa razy się nie zdarza – zaznacza aktorka Agnieszka Dulęba-Kasza.

Łódzcy aktorzy już teraz zapowiadają kolejną premierę – „Wilkołaki”, przygotowaną specjalnie na Halloween. – Będzie to spektakl kostiumowy. Tym razem aktorzy nie pojawią się w zwyczajowych czarnych strojach – dodaje Magdalena Stefanik z TKI. – Chcemy dać widzowi prawdziwy teatr z kostiumami i scenografią. Ale improwizowany – dodaje.

Teatr Komedii Impro, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował także spektakle dla dzieci. Podczas takich przedstawień to one będą decydować o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie, do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów.

W nowej siedzibie aktorzy planują też prowadzić warsztaty z podstaw improwizacji – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych.

Premierowy „Kryminał improwizowany” zostanie pokazany w piątek 30 września 2022 roku o godz. 20 na OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140). W sobotę 1 października o tej samej porze aktorzy zagrają przedstawienie „IMPRO Atak!”. Improwizowaną „Bajkę na OFF-ie” będzie można zobaczyć dzień później, czyli 2 października, o godz. 16.

***

Teatr Komedii Impro w Łodzi powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia, używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. Stworzył go i ukształtował Jacek Stefanik. Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

Od 2018 roku zespół Teatru Komedii Impro w Łodzi współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo, w pobliżu Rewala w woj. zachodniopomorskim. Od początku istnienia na deskach Teatru Nowego w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Komedii w Warszawie, Nowego Teatru w Słupsku, Opery Leśnej w Sopocie oraz Monopolis w Łodzi, jak również w ramach niemal 100 przedstawień zamkniętych, zespół wystawił 962 spektakle, które obejrzało ponad 100 tys. osób.

Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów.

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Turandot7
Turnadot w Teatrze Wielkim
teatr_48_Ony
Oni w Teatrze Powszechnym
ANTONIUSZiKLEOPATRA_A3
Antoniusz i Kleopatra w Teatrze Jaracza

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*