IMG_1333Po raz kolejny w łódzkich kanałach realizowany jest filmu fabularny. Tym razem kanały imitują te z czasów Powstania Warszawskiego. Na współpracę z wodociągowcami zdecydował się amerykańsko-marokański reżyser Youssef Ouarrak. Jego obraz pt.”Breathe” opowiada historię grupy harcerzy podczas Powstania Warszawskiego, którzy ukrywają się w kanałach. Bohaterowie doświadczając zamknięcia z klaustrofobicznej przestrzeni konfrontują się z własnymi lękami i słabościami.

Ouarrak postanowił nakręcić film o polskich powstańcach, ponieważ fascynuje go nie tyle kontekst historyczny,  co ukazanie psychologicznych postaw młodych bohaterów, którzy znaleźli się w wyjątkowo ekstremalnej sytuacji. W obsadzie znaleźli się młodzi aktorzy, a część ekipy stanowią studenci bądź absolwenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Łódzkie kanały „zagrały” już w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności” i popularnym w Polsce serialu „Komisarz Alex”. Twórcy „W ciemności” pracowali pod ziemią cztery dni – zdjęcia do filmu powstawały w kanale rzeki Łódki. Do dziś pozostały w nim elementy scenografii – rozwieszone ścinki materiałów. Filmowcy uznali bowiem, że łódzki kanał jest za czysty i trzeba nieco dodać elementów imitujących tekstylne odpady. Również w kanale rzeki Łódki pracowała ekipa realizująca jeden z odcinków serialu „Komisarz Alex”. Zdjęcia trwały dwa dni.

joomplu:89798

Współpraca filmowców z Łódzkimi Wodociągami sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W kanałach i w siedzibie ZWIK realizowany był serial telewizyjny „Jan Serce” reżyserowany przez Radosława Piwowarskiego. Do dziś wśród pracowników ZWIK krąży anegdota, że przy okazji kręcenia zdjęć do serialu sfilmowano „najdłuższy kanał w Europie”. Główny bohater filmu – pracownik warszawskich wodociągów wchodził do kanału w Łodzi, a w kolejnym  w kolejnym ujęciu wychodził włazem znajdującym się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Breathe
Reżyseria – Youssef Ouarrak
Producent wykonawczy – Konstancja Sawicka
Zdjęcia – Szymon Lenkowski
Kierownik produkcji – Ewa Karolewska
Obsada: Kamila Bujalska, Filip Urbanke, Natalia Sierzputowska, Laura Czerniawska, Magdalena Gabrysiak, Paweł Kuligowski

Zobacz także:

Inscenizacja przejścia kanałami grupy Powstańców (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Karski_premiera_07_Fot._Tomasz_Urbanek_EASTNEWS
Premiera filmu Karski i władcy ludzkości (foto)
_MG_9777
Finał Cinergii 2016 (foto)
mcmill
Otwarte spotkanie z Davidem Macmillanem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*