W Domu Pomocy Społecznej przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich powstaje mural dla seniorek.

Dzieło zajmie 3 ściany budynku. Dwa obrazy na dwóch ścianach będą mieć aż 14 metrów wysokości, a bajecznie kolorowe kwiaty i motyle obejmą w sumie 170 metrów kwadratowych ściany. Wzory i kolory muralu zostały wybrane przez same seniorki – mieszkanki DPS.

Pomysł na mural dla seniorek miały opiekunki z placówki.

– W ubiegłym roku zrobiliśmy zieleniec z altaną dla seniorek. Ale nadal wydawało nam się, że na dziedzińcu, gdzie panie odpoczywają – brakuje kolorów. Chciałyśmy jeszcze ożywić przestrzeń. Stąd pomysł na mural. Czy mieliśmy obawy? Owszem. Mamy 100 mieszkanek. A każda z Pań ma indywidualne gusta. Stąd burza mózgu z wykonawcą, który projekt ostateczny tworzył po rozmowach z seniorkami. Dodam, że dziś, gdy widać już część dzieła – co mieszkanka, to inna interpretacja obrazu – mówi Lidia Leoniak, dyrektor 2 DPS.

Karolina Ilska z Art Open Studio, które tworzy mural twierdzi, że w weekend obraz powinien być gotowy.

– Chcieliśmy wprowadzić kolory do życia Pań. Stąd ten barwny obraz. Tak, by nawet zimą ożywiał miejsce – dodaje Karolina Ilska.

Wzór został wybrany przez same mieszkanki DPS.

– Pierwszy projekt przedstawiał wodospad. Ale wydawało nam się, że te kolory nie są tak żywe, jakbyśmy tego chciały. Stąd pomysł na motyle i kwiaty. Cały projekt tworzyliśmy z artystami, którzy dziś przelewają nasz pomysł na ściany – opowiada Małgorzata Stefańska, seniorka, mieszkanka domu.

– Bardzo nam się podoba mural, który możemy codziennie oglądać z okien – dodaje Mirosława Szychowska, inna mieszkanka.

To nie jedyne inwestycje w tym DPS. W 2020 r. w placówce przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich odnowiono całe 2 piętro zajmowane przez mieszkańców, czyli pokoje pensjonariuszy, sanitariaty, kuchnię, korytarze. Prace kosztowały ok. 130 tys. zł. Prace poprawiły komfort przebywania dla mieszkańców. To konsekwencja prac prowadzonych w tym domu. W 2019 roku zrobiliśmy modernizację całego pierwszego piętra w placówce. Wtedy też wyremontowaliśmy pokoje mieszkanek, korytarz, świetlicę i kuchnię za 100 tys. zł. 

– A za kilka dni rozpoczynamy remont na trzecim piętrze domu. Prace szacujemy na ok. 190 tys. zł  – dodaje dyrektor DPS.

W ubiegłym roku odnowiono też podwórko dla mieszkańców. Wymieniona została nawierzchnia, a teren wzbogacił się o zieleń. To zadanie – podobnie jak mural – było wybrane przez łodzian do realizacji dla seniorek z DPS w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kosztowało ok. 170 tys. zł.

DPS wzbogacił się też o nowy samochód, który służy do przewozu osób z niepełnosprawnościami. 

Każdego roku miasta przeznacza na inwestycje w DPS-ach ok. 3 mln zł. Większość z nich to cząstkowe remonty, ale staramy się, by każdego roku któryś z DPS mógł przejść większą modernizację, np. dom przy ul. Przyrodniczej za 1,5 mln zł przeszedł kompleksową termomodernizację, CRO przy ul. Przybyszewskiego miało remontowane sanitariaty za 350 tys zł, zaś DPS przy Krzemienieckiej – kuchnię za 250 tys.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
urodzinylodzi
Specjalne autobusy na urodziny Łodzi
Tam i z powrotem – obcojęzyczna trasa spacerowa w aplikacji mobilnej
IMG_7800
Red Bull Balcony Shot w Łodzi (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*