BambinoKsiążka ze zdjęciami i opowiadaniem, pocztówka dźwiękowa oraz słuchowisko/audiobook do odsłuchu w sieci – to wszystko składa się na interdyscyplinarny projekt Joanny Szumacher, „Bambino”. Pomysł na to niecodzienne wydawnictwo, artystka zrealizowała w ramach stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi.

Jak podkreśla sama autorka, pisanie sprawia jej ogromną trudność i jest niemalże drogą przez mękę, chyba, że za napisaniem tekstu, już w domyśle kryje się coś więcej, chociażby – jak w tym przypadku – udźwiękowienie i oprawa graficzna. „Bambino” to nie tylko opowiadanie, wydane w formie miniksiążeczki opatrzonej adekwatnymi zdjęciami, ale też specjalnie zaaranżowane na tę okazję słuchowisko/audiobook i nagrany na pocztówce dźwiękowej utwór „Mija”, który promuje to wyjątkowe wydawnictwo, a jednocześnie stanowi idealne zwieńczenie słuchowiska. Zarówno za warstwę tekstową, jak i dźwiękową utworu jest odpowiedzialna Szumacher. Jej senna melorecytacja, z powtarzanymi jak mantra co kilka wersów słowami „wszystko mija/ wszystko znika”, idealnie prezentuje się na tle zniekształconych dźwięków, naszpikowanych najróżniejszymi efektami elektronicznymi.

„Bambino” to efekt fascynacji artystki legendarnym już gramofonem Bambino (w którego jest posiadaniu), produkowanym od 1963 roku przez łódzkie zakłady Fonica. Jednak zamiast opisywać historię tego unikatowego sprzętu, Szumacher stworzyła słuchowisko, którego bohaterem jest młody chłopak, który przyjeżdża do Łodzi z małej miejscowości, tachając pod pachą tytułowy gramofon. Słuchowisko stanowi wciągającą podróż przez emocje, jakie towarzyszą młodemu mężczyźnie, który wyrwał się do innego świata i z wypiekami na policzkach poznaje nowe miasto, oczywiście w towarzystwie niezastąpionego gramofonu Bambino. W rolę głównego bohatera, ale też narratora oraz innych postaci, wcielił się aktor teatralny i wokalista grupy Ted Nemeth – Patryk Pietrzak, który znakomicie poradził sobie z powierzoną mu rolą, świetnie oddając dramaturgię opowiadania i emocje towarzyszące bohaterom. Warto również zaznaczyć, że audiobook to nie tylko zapis poczynań głównego bohatera, ale też doskonały obraz miasta z tamtego okresu i trafny zarys mieszkających w nim grup społecznych.

„Bambino” to w pełni autorski projekt Joanny Szumacher, która do tej pory dała się poznać głównie poprzez wspólne przedsięwzięcia z innymi artystami. W tym przypadku, było zupełnie inaczej – autorka napisała opowiadanie, zrobiła zdjęcia i skomponowała muzykę, tym samym, zachowując pełną kontrolę nad całością projektu. Przygotowując wydawnictwo, autorka skrzętnie wyszukiwała w serwisach z ogłoszeniami właścicieli kultowego gramofonu, a później umawiała się z nimi na spotkania, czasem też robiła zdjęcia, by zdobyć jak najpełniejszą dokumentację. By w pełni oddać klimat Łodzi lat 70., Szumacher musiała sporo się natrudzić: czytała o Łodzi z tamtego okresu, oglądała zdjęcia i pocztówki, dotarła również do kronik filmowych i filmów. Co ważne, starania się opłaciły, słuchając wydawnictwa można bez problemu przenieść się do Łodzi sprzed kilkudziesięciu lat.

Pocztówka dźwiękowa z utworem „Mija” została wyprodukowana przez Sebastiana Buczka z wydawnictwa Altanova Press. Ten wyjątkowy wytwór, wraz z miniksiażeczką, został wydany w limitowanym nakładzie 10 sztuk. Natomiast tytułowego audiobooka/słuchowiska, można posłuchać na tej stronie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_1095_filtered
Żywiołak w Żarty Żartami (foto)
Filidis_19082011-1004gw
Filidis w Porcie Łódź (foto)
IMG_9302
Prolog Grand Prix Jazz Melomani 2014 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*