wcieniuFilm nagrodzony dziewięcioma Czeskimi Lwami może być oznaką wysokiej wartości obrazu. W wypadku Davida Ondřičeka i jego polsko-czesko-słowackiej produkcji W cieniu, nagrody te mają cenny walor, ponieważ nie zostały przyznane przypadkowo.

Obraz ten niezwykle dobrze i sprawnie łączy kryminał, którego tłem (można tak uznać w początkowej fazie oglądania filmu) jest polityka oraz historia, z faktycznym znaczeniem, wręcz brutalnością i okrucieństwem czasów komunistycznych w Czechosłowacji.

Rok 1953. Czeska Praga. W kraju społeczeństwo zaniepokojone jest planowaną reformą walutową, na skutek której spadnie wartość pieniądza. Wypracowany majątek straci jakąkolwiek wartość, dlatego poszukiwany jest sposób zabezpieczenia swoich finansów. Na tym tle rozgrywa się akcja filmu, rozpoczynająca się obrazem włamania do sklepu jubilerskiego. Sprawę tę ma poprowadzić komisarz policji, kapitan Haki (Ivan Trojan), dla którego miałaby to być jedynie kolejna sprawa do szybkiego rozwiązania i zakończenia. Jednak, wiedząc że wszelkie jego prace są pod ścisłą i wnikliwą kontrolą członków wysokiego szczebla Urzędu Bezpieczeństwa, nie można się spodziewać prędkiej i łatwej pracy nad, wydawałoby się, zwyczajnym w panującym czasie włamaniem. Sytuacja staje się niebanalna, wręcz niebezpieczna oraz zatrważająca, kiedy sprawę tę ma objąć były SS-man, major Zenke (Sebastian Koch), posiadający tajemnicze relacje z obecnymi władzami komunistycznymi Czechosłowacji.

Liczne oraz brutalne morderstwa, nieuchwytni oprawcy, niewinnie oskarżeni i skazani na śmierć Żydzi, groźby, szukanie na własną rękę prawdy przez Haki, narażając tym samym na wielkie niebezpieczeństwo swoją rodzinę… W tym momencie oglądany do tej pory zwykły kryminał staje się znacznie ważniejszym obrazem. Zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że umiejętnościami, zdolnościami oraz szczerą chęcią doszukania się prawdy Haki nie wygra. Do bestialskiej gry wkracza monstrum ukrywające się „w cieniu”, z którym nie jest w stanie nikt wygrać, zaś usiłując tego dokonać sprawia, że jego życie staje się przesądzone i skazane na śmierć.

Fabuła W cieniu jest adekwatnie skonstruowana do przedstawionej historii, która wbrew pozorom nie jest łatwa i przewidywalna. Jest zainteresowanie, zaskoczenie, tajemnica, emocje co składa się na dobry odbiór oraz zaangażowanie widza. Z pewnością nie wyjdzie on z kina zawiedziony — wręcz przeciwnie: historia ta porusza, skłania do smutnej refleksji spowodowanej niestety wspólnymi historycznymi doświadczeniami komunistycznymi Polski i Czechosłowacji. Polacy z pewnością zrozumieją powierzchnię tkwiącą głębiej, pod kryminalistyczną zagadką. Fakty te nie są łatwe ani przyjemne, ale wpływają na jakość tego filmu, którego twórcy w bardzo umiejętny sposób wykorzystali do stworzenia W cieniu. Dodatkową zaletą są charakteryzacje postaci oraz mroczny obraz Pragi, w której zło wygrywa z prawdą…

Kino_CHARLIE_logo_kina

Seans obejrzany, dzięki uprzejmości Kina Charlie. Polecamy i zapraszamy!

                                                     Więcej recenzji na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
itakniezalezynamnamuzyce
I tak nie zależy nam na muzyce – recenzja
mniam
Mniam! – recenzja
Bohemian Rhapsody – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*