W chmurach – recenzja

Słodko-gorzki komediodramat z Georgem Clooney’em w roli głównej. Produkcja otrzymała sześć nominacji do Oscarów 2010 w tym za najlepszy film, reżysera i aktora pierwszoplanowego. Sukces murowany.

Film jest adaptacją książki Up in the Air autorstwa Waltera Kirna. Pokazuje życie pracownika korporacji, Ryana Binghama (George Clooney), specjalistę od zwalniania. Głównym celem bohatera jest zdobycie miliona mil przelotowych w programie lojalnościowym linii lotniczych. Jego filozofia życiowa jest prosta: wszelkie przedmioty osobiste, uczucia do innych ludzi i sami bliscy ludzie to zbędny bagaż, który powinno się redukować do minimum. Wszystko musi zmieścić się w małej walizeczce, idealnie mieszczącej się w schowku samolotowym. To, co utrudnia latanie, jest zbędne.

Ryan będzie musiał jednak zweryfikować swoje poglądy, a to z dwóch powodów. Jego szef postanawia zmienić sposób pracy swoich podwładnych i uziemić ich w biurach. Nastąpić ma nowelizacja sposobu zwolnień, powszechnych w dobie kryzysu. Czy młoda i na pozór pozbawiona uczuć Natalie Keenar (Anna Kendrick) zajmie miejsce Ryana? Przedmiotowy sposób traktowania pracowników i taśmowa redukcja mogą spowodować, że Ryan nie osiągnie swojego życiowego celu. Być może nie zdobędzie wyznaczonej liczby mil lotniczych potrzebnej, aby jeden samolot został nazwany jego nazwiskiem, w ten sposób go unieśmiertelniając. Na drodze stanie mu także jego żeński odpowiednik – piękna, niezależna, zabawna i doświadczona Alex (Vera Farmiga). Nagle samotnik z wyboru zacznie się zmieniać. Świat jest jednak pełen niespodzianek, a film „W chmurach” pięknie to udowadnia.

Ponoć żaden człowiek nie jest samotną wyspą. W dzisiejszych czasach często o tym zapominamy. Praca, obowiązki to podstawa naszego życia. Bliscy, rodzina to jedynie kula u nogi przeszkadzająca w realizacji planów. Czy jednak na pewno? Może właśnie prawdziwy sens naszego istnienia powinniśmy odnajdywać w innych. Film daje wiele do myślenia. Nie jest jednak przesadnie patetyczny czy wydumany. Jason Reitman specjalizuje się w ujmowaniu trudnych tematów w sposób przystępny, nadmiernie nie przeciążając widza. „Dziękujemy za palenie”, „Juno” już wcześniej udowodniły, że warto zapoznać się z jego twórczością. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę na refleksję po obejrzeniu filmu, to jej dokona, inni mogą potraktować „W chmurach” jak komedię.

Warto dodać, że do ról osób zwalnianych przez Ryana realizatorzy zaangażowali autentyczne ofiary ekonomicznego kryzysu, kwestie, które wygłaszają są ich prawdziwymi opiniami, dzięki czemu nie są plastikowe.

 

Oscary 2010:

  • nominacja: najlepszy film − Daniel Dubiecki, Ivan Reitman i Jason Reitman
  • nominacja: najlepszy aktor pierwszoplanowy − George Clooney
  • nominacja: najlepsza aktorka drugoplanowa − Anna Kendrick
  • nominacja: najlepsza aktorka drugoplanowa − Vera Farmiga
  • nominacja: najlepszy reżyser − Jason Reitman
  • nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany − Jason Reitman i Sheldon Turner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy