vocal_visual_festival_plakat

VOCAL|VISUAL FESTIVAL to wydarzenie łączące muzykę wokalną ze sztukami wizualnymi. Koncertom towarzyszyć będą specjalnie stworzone wizualizacje wyświetlane bezpośrednio za wykonawcami.

Podczas koncertów po raz pierwszy w Polsce wystąpi zespół wokalny B2 z Wilna oraz żeńska grupa a cappella Ransom Notes z Drezna, przygotowująca projekt z łódzkim składem beatboxowym Beatside. Oprócz nich na scenie zobaczymy Jazzowy Chór Wytwórni, Rebelové, The Singing Heads oraz Zespół Wokalny Subito.

W programie wydarzenia znajduje się również przedpremierowy pokaz długo oczekiwanego finału projektu „Wirtualny Chór Jakuba Neske”, w którym 300 osób z 45 krajów wspólnie, za pośrednictwem Internetu, wykonuje utwór pt. „Mironczarnia”.

VOCAL|VISUAL FESTIVAL odbywa się w ramach Muzycznego Forum Młodych Naukowców i Artystów organizowanego przez Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (12-14.05.2017). Szczegółowy plan Forum i programy koncertów: amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/wydarzenia/muzyczne-forum-mlodych-naukowcow-i-artystow/

Wydarzenie rozpocznie się 14.05.2017r. o godz. 17:30 w budynku Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów przy al. 1 maja 4.

Na całe Muzyczne Forum Młodych Naukowców i Artystów obowiązuje wstęp wolny.

PLAN FESTWIALU:

17:30 – KONCERT I POKAZ PRZEDPREMIEROWY
| THE SINGING HEADS (ŁÓDŹ)
| REBELOVÉ (ŁÓDŹ)
| ZESPOŁ WOKALNY SUBITO (ŁÓDŹ)

| POKAZ: WIRTUALNY CHÓR JAKUBA NESKE: MIRONCZARNIA

18:50 – WYSTAWA
| JOZEF PILÁT (ŠUŇAVA, SŁOWACJA)
| ALEKSANDER CZEKAJ (WARSZAWA)
| PHILIP TIL (POZNAŃ)

19:30 – KONCERT
| JAZZOWY CHÓR WYTWÓRNI (ŁÓDŹ)
| B2 (WILNO, LITWA)
| RANSOM NOTES (DREZNO, NIEMCY) & BEATSIDE (ŁÓDŹ)
 
LINE-UP: KONCERTY

B2
Mieszany zespół wokalny z Wilna. Tworzą go studenci i absolwenci tamtejszej akademii muzycznej. Sześcioosobowy skład wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar – od opracowań tradycyjnych litewskich melodii, przez kompozycje takich twórców jak Ēriks Ešenvalds, John Tavener czy Steve Reich aż po jazz w stylu The Manhattan Transfer. Tak różnorodne utwory przedstawią również na festiwalu, w tym bardzo rzadko wykonywaną w Polsce kompozycję „I lie” (David Lang), znaną z filmu „Wielkie piękno” (La grande bellezza). To będzie zdecydowanie najbardziej eklektyczny występ wieczoru.

RANSOM NOTES
Żeński zespół wokalny z Drezna, który tworzą Dine, Phine i Conzi. Wokalistki otwarte są na wszelkiego rodzaju inspiracje muzyczne i uwielbiają nadawać nowe życie utworom z pierwszych miejsc list przebojów. W swoich aranżacjach często używają efektu typu „looper”, dzięki czemu we trzy są w stanie zabrzmieć jak wieloosobowy skład. Na VOCAL|VISUAL FESTIVAL wystąpią z towarzyszeniem łódzkich beatboxerów i zaprezentują najbardziej energetyczny materiał, który przygotowały specjalnie na tę okazję. Na zakończenie festiwalu usłyszymy zespół we własnych interpretacjach takich utworów jak „Beat it” (Michael Jackson), „Fallin’” (Alicia Keys) czy „Royals” (Lorde).

BEATSIDE
Skład, który tworzą Bolan, Deser, Emeren i Qla – beatboxowi mistrzowie oraz reprezentanci Polski w kategoriach Tag Team oraz Crew battle. Na scenie pojawili się w 2013 roku. Każdy z osobna przez ponad dekadę udoskonalał swoje umiejętności w dziedzinie beatboxu. Wszyscy są utytułowanymi zawodnikami wielu prestiżowych bitew beatboxowych m.in. WBW, SCABB, Giżycko Hip-Hop Festiwal. Występowali u boku takich artystów jak: O.S.T.R., Hades, JWP, Sokół, donGURALesko, Dub FX, Pih, Abradab i wielu innych. Na festiwalu połączą swoje siły z Ransom Notes tworząc sekcję rytmiczną drezdeńskiej grupy. Nie zabraknie również solowych popisów chłopaków, a to zawsze wielkie show. Już można zacząć przygotowywać się na bombę energii i niespotykane brzmienia wydobywane wyłącznie za pomocą ludzkiego głosu.

JAZZOWY CHÓR WYTWÓRNI
Istnieje dzięki staraniom dyrygenta Macieja Salskiego i Fundacji Wytwórnia. Od września 2012 roku wspólnie śpiewa w nim około trzydziestoosobowa grupa pasjonatów, z których wielu od lat porusza się w świecie muzycznym. Pomysł na taki chór jest zupełnie niestandardowy jak na polskie warunki, bo w jego repertuarze znajdują się same opracowania popowych evergreenów, standardy jazzowe, a także zupełne nowości. Na festiwalu zaśpiewają m.in. „Chili con carne” (The Real Group) czy „Moon river” (Henry Mancini). Szykuje się znakomity jazzujący koncert.

REBELOVÉ
Żeński chór kameralny, który powstał w 2013 roku z inicjatywy samych chórzystek. Mimo krótkiej działalności zespół ma na swoim koncie już kilka cennych nagród. Chór od początku istnienia prowadzi Maria Hubluk-Kaszuba, kilkukrotnie wyróżniana nagrodą dla najlepszego dyrygenta na konkursach chóralnych w Polsce. Rebelové zaprezentuje na festiwalu najbardziej klasyczny repertuar ze wszystkich wykonawców – m.in. pieśni W.A. Mozarta, G. Fauré, a także fragmenty operowe ze „Strasznego dworu” (Stanisław Moniuszko) i „Eugeniusza Oniegina” (Piotr Czajkowski). To kolejne oblicze zespołowej muzyki wokalnej, którego nie mogło zabraknąć na festiwalu.

THE SINGING HEADS
Męski zespół wokalny, którego założycielem i kierownikiem jest Mariusz Lewy, laureat pierwszej nagrody na prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. The Singing Heads na festiwal przygotowali program złożony wyłącznie z utworów z repertuaru Grzegorza Turnaua i Kabaretu Potem. Usłyszymy m.in. „Cichoszę” czy „Wiosenną pieśń radości”. Będzie więc i nostalgicznie, i zabawnie, a wszystko za sprawą męskich głosów.

ZESPÓŁ WOKALNY SUBITO
Powstał w listopadzie 2015 roku z inicjatywy grupy przyjaciół, którzy podzielają pasję wspólnego śpiewania. To jeden z najmłodszych łódzkich zespołów biorący na warsztat repertuar różnych epok i stylistyk. Na festiwalu zaprezentują swoje „lżejsze” oblicze i usłyszymy w ich wykonaniu m.in. „Isn’t she lovely” (Stevie Wonder), „Viva la vida” (Coldplay) czy „May it be” (Enya) – utwór znany z filmu „Władca Pierścieni”.

WYSTAWY:

JOZEF PILÁT
Urodził się 15.08.1992 w Popradzie na Słowacji. Dorastał i spędził dzieciństwo w Sunavie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. W 2008 roku rozpoczął naukę w średniej szkole technicznej, na wydziale projektowania. Liceum ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem za najlepszy dyplom. Brał udział w programie wymiany Erasmus (2015-2016) na Universität der Künste w Berlinie, w klasie prof. Valerie Favre. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomimo młodego wieku odniósł już wiele sukcesów, m.in. był dwukrotnie zwycięzcą programu Talents of New Europe organizowanego przez Fundację Środkowoeuropejską i Slovnaft (Słowacja).

ALEKSANDER CZEKAJ
Jest studentem wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się typografią, grafiką i malarstwem. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą. W sztuce najbardziej fascynuje go materia i struktura form. Niezależnie od tematu z którym się mierzy myśli przede wszystkim o formie. Pejzaż, portret czy figura ludzka jest dla niego tylko pretekstem do wyrażania siebie i kreowania rzeczywistości.

PHILIP TIL
Pochodzi z Poznania. Studiuje z sukcesami Domestic Design w School of Form. Brał udział w wielu konkursach dla młodych artystów, gdzie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Tworzy również „video-loops”, które wyświetla w przestrzeni publicznej. Jest autorem grafik na kultowych kubkach MAMSAM. Projektuje limitowane edycje ubrań. Od niedawna fascynuje się ceramiką, tworzy z niej unikatowe przedmioty m.in. do Haute Cuisine. Oprócz fascynacji designem i modą, bardzo ważne miejsce zajmuje miłość do malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy, które tworzy to spontaniczny i jednocześnie podświadomy zapis twórczy. Stara się kreować indywidualną wizję swojego stylu poprzez eksperymentowanie z kolorem, formą i fakturą. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Paryżu, Sztokholmie, Nowym Jorku i Los Angeles.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Christina_Martin_-_promo
Christina Martin przy Pogonowskiego
Lara_Snow_By_Dabid_Bronfen
Lara Snow w Domu Literatury
zakochaniwlodzi
Zakochani w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*