Vladimir w Teatrze Powszechnym

Vladimir_-_plakat_6 lutego 2016 r. na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się premiera Vladimira na podstawie dramatu słoweńskiego dramaturga Matjaža Zupančiča w reżyserii Kuby Zubrzyckiego.

Vladimir ukazuje historię trójki przyjaciół mieszkających razem pod jednym dachem, którzy postanawiają wynająć pokój kolejnemu lokatorowi. W ich drzwiach zjawia się tytułowy Vladimir – emerytowany ochroniarz. Jego pojawienie się całkowicie zmienia życie lokatorów…

Reżyser Kuba Zubrzycki sięga po kameralny dramat psychologiczny. Zubrzyckiego, podobnie jak autora sztuki  Matjaža Zupančiča, interesują sztuki Ibsena i Strinberga, w których działania ograniczone są do minimum, a wszystko rozgrywa się w psychice postaci. W bohaterach Vladimira widzi zapisany metaforycznie rozpad Bałkanów. Niuanse, przez które w ludziach wyzwala się nieracjonalna i trudna do wytłumaczenia agresja.

Dramat Matjaža Zupančiča oscyluje wokół sztuki manipulacji. Przygląda się człowiekowi przekraczającemu wszelkie granice wyznaczone przez jego dawne ideały. W końcu są takie okoliczności, w których każdy może stać się agresywny. My właśnie przyglądamy się tym okolicznościom – mówi Kuba Zubrzycki.

Przekład: Joanna Pomorska
Reżyseria: Kuba Zubrzycki
Scenografia: Witek Stefaniak
Obsada: Katarzyna Grabowska, Damian Kulec, Michał Lacheta, Artur Majewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *