Viva Flamenco 2010 – informacje

Viva_Flamenco_plansza_2010_mailingPo raz dziewiąty z rzędu Łódź stanie się europejską stolicą ognistego flamenco. Przez dziesięć dni, pomiędzy 16 a 25 lipca na łódzkich ulicach, w kawiarniach, teatrach i galeriach, królować będzie folklor gorącej i tajemniczej Andaluzji. Wszystko za sprawą IX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco” 2010.

 
– Zaplanowaliśmy w sumie ponad czterdzieści wydarzeń, od wystaw i wernisaży począwszy, skończywszy na ognistych koncertach, pokazach i warsztatach tańca oraz spektaklach teatralnych – mówi Małgorzata Wilczyńska, dyrektor festiwalu. – Jak co roku zadbaliśmy oczywiście o pogodę. W lipcu, gdy odbywa się festiwal, klimat w Polsce jest najbardziej zbliżony do tego, który panuje na Półwyspie Iberyjskim. Upalna aura i ogrom atrakcji, które przygotowaliśmy sprawią, że tegoroczny festiwal przeistoczy się w naprawdę ognistą fiestę.

Gwiazdą tegorocznej edycji Viva Flamenco będzie Compania de Algeciras w programie Concierto Duo y Mas: Sabarea y Lopez. Y Tres Antonios. Mario Lopez to jeden z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. Pochodzący z  Andaluzji tancerz, mimo młodego wieku swą charyzmą i talentem zdążył już oczarować większość miłośników flamenco zamieszkujących południowe regiony półwyspu iberyjskiego.  Podczas występu wspierać go będzie Noelia Sabarea, gwiazda Teatro Calderon i Teatro Real. Artystka gościła w już w Polsce podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Jak twierdzi, wspaniała atmosfera, polska gościnność i możliwość występu w duecie z Mario Lopezem kazały jej jednak powrócić. Tancerzom akompaniować będą muzycy „Tres Antonios”: Antonio Peralta „El Kuko” (gitara), Antonio Carrasco (śpiew), Antonio Murata „El Shuster” (cajon).

actuacion_de_noelia_sabarea_111

Gwiazdy poprowadzą warsztaty taneczne oraz dadzą jedyny w kraju koncert, który odbędzie się 17 lipca w Teatrze Nowym.
W tym roku nie zabraknie, urządzanej od dziewięciu lat bezkrwawej Corridy – kolorowej parady, która przemaszeruje z placu Wolności na rynek Manufaktury, gdzie 25 lipca odbędzie się koncert finałowy.
– Nie będzie walk byków i walecznych torreadorów – mówi Michał Kaźmierczak, rzecznik prasowy festiwalu. – Będzie za to dużo muzyki i dobrej zabawy. Pochód poprowadzą szczudlarze, clowni i mimowie, którzy będą zachęcać przechodniów do wspólnej zabawy. Na rynku Manufaktury na uczestników parady czekać będą pokazy tańca, koncerty i liczne konkursy. Fiestę zakończymy późnym wieczorem.

Festiwal, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się 15 lipca, od koncertu zespołów Viva Dance i Philomelos w warszawskim Centrum Kulturalnym Łowicka. Pierwszy łódzki występ odbędzie się dzień później, 16 lipca podczas oficjalnej inauguracji festiwalu w Teatrze Nowym. Widzom zaprezentuje się zespół Viva Flamenco, ceniony przez miłośników hiszpańskiego folku. W trakcie festiwalu wystąpią też grupy Viajes Espada, Viva Dance  i Philomelos.

Po raz kolejny pojawią się też „Lipcówki”, czyli cykl wycieczek przygotowanych przez organizatorów wspólnie z Muzeum Fabryki w Manufakturze i łódzkim kołem PTTK .

 
– W ubiegłym roku podróżowanie szlakami festiwalu Viva Flamenco cieszyło się dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy więc, że będziemy je kontynuować – mówi Wilczyńska. –  Do udziału w imprezie zapraszamy turystów i łodzian, którzy pragną odświeżyć lub poznać historię miasta.

sabareea5

Na uwagę zasługują też: Weekend z Kulturą Hiszpańską i Festiwalem „Viva Flamenco” w Salonie Empik w Manufakturze, który rozpocznie się 17 lipca i festiwal kulinarny.
 
– Kucharze i barmani z łódzkich restauracji i pubów zaprezentują potrawy oraz drinki, którymi najczęściej raczą się mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego i krajów hiszpańskojęzycznych – mówi Wilczyńska.- Będzie można skosztować paelli, tortilli, sangrii i wielu innych wspaniałych specjałów.
 
Będzie też coroczna panorama kina z cyklu Hiszpańskie motywy, którą zaprezentuje „Kinematograf”, kino łódzkiego Muzeum Kinematografii. Warto, więc odwiedzić Łódź w drugiej połowie lipca.
 
Zobacz także:
{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *