26308_333264758778_141558153778_3655703_3088103_n

Festiwal Viva Capoeira w Łodzi jest imprezą o unikatowym charakterze sportowo-kulturalnym. W pozornie niezwiązanych dziedzinach organizatorzy odnaleźli wspólny mianownik i jest nim… Brazylia!

W sporcie reprezentowana przez sztukę walki capoeirę, w kulturze – przez filmy brazylijskie, muzykę: bossa novę i sambę oraz wystawę fotografii związanej z capoeirą. Festiwal zaplanowany został na weekend majowy: 30.04-3.05.2010

FESTIWAL VIVA CAPOEIRA

 Informacje ogólne

I. Sport

 Część sportowa łączy się z obchodami X-lecia grupy capoeiry Companhia Pernas Pro Ar, która w Polsce rozpoczęła działalność w Łodzi, by dziś posiadać oddziały także w Zgierzu, Piorkowie Trybunalskim, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Opolu, Stalowej Woli, Wrocławiu. Ponadto grupa działa w Brazylii, Niemczech, Grecji, Bułgarii i Syrii.

Na huczne obchody jubileuszowe przyjadą mistrzowie capoeiry. W Hali Anilany (ul. Sobolowa 1) planowane są warsztaty z największymi sławami świata capoeiry – Formado Comprido (Capoeira Regional), Contra-Mestre Sazuki (Capoeira Contemporanea), Proffesorem Kennethem (Capoeira Angola).

O bezpieczeństwo uczestników zadba Towarzystwo Ubezpieczeń Signal Iduna.

W programie części sportowej znalazła się także wycieczka z przewodnikiem po Łodzi dla osób biorących udział w warszatach.

 Warsztaty są przeznaczone dla osób, które miały już kontakt z capoeirą. Koszt czterodniowych warsztatów: 200 zł (płatne do 11 kwietnia) oraz 250 zł (po 11 kwietnia).

 

II. Kultura

 Pragniemy, by Festiwal Viva Capoeira nie był hermetyczną imprezą dla fascynatów sztuk walki. Dlatego rozwinęliśmy program o niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne, które z pewnością przyciągną także łodzian, którzy o capoeirze wiedzą niewiele lub nawet nic.

 W programie

  • pokaz i lekcja otwarta dla osób, chcących zobaczyć czym jest capoeira (CH Manufaktura)
  • grafitti jam, inspirowany tematyką Brazylii i capoeiry
  • koncert „Nowa Bossa Nova” – piosenki Astrud Gilberto i innych śpiewa Małgorzata Hutek
  • wystawa zdjęć związanych z Brazylią i Capoeirą

 Szczegóły każdej z imprez znajdziecie TUTAJ!

 III. Założenia

 Festiwal ma na celu promowanie capoeiry jako ciekawego, bezpiecznego i zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego, ze szczególnym akcentem na brak ograniczeń wiekowych ani fizycznych. Impreza ma również wymiar społeczny – to świetna okazja dla łodzian, by w leniwy, majowy weekend wzięli udział w ponadprzeciętnej imprezie.

CZYM JEST CAPOEIRA?

Capoeira – niezwykle widowiskowe połączenie sztuk walki, akrobatyki, śpiewu, tańca i gry na oryginalnych brazylijskich instrumentach. Została stworzona przez afrykańskich niewolników w Brazylii w XVI wieku, jako sposób na walkę o wolność. Dopiero w latach 20 ubiegłego stulecia zyskała status pełnoprawnego sportu. Od tamtego czasu przebyła długą drogę, najpierw zdobywając fanów w Stanach Zjednoczonych, by następnie podbić Europę.

W Polsce zyskuje coraz więcej sympatyków. Mimo że jest sportem kontaktowym, kontuzje zdarzają się niezwykle rzadko, dlatego capoeirę chętnie ćwiczą nawet dzieci. W naszej grupie, Companhia Pernas Pro Ar, dajemy szansę rozwoju na wielu płaszczyznach.  Ci, którzy chcą doskonalić śpiew, mogą uczyć się niezliczonej gamy oryginalnych brazylijskich pieśni. Natomiast osoby, które interesują się akrobatyką ćwiczą wymyślne figury pod okiem wykwalifikowanych instruktorów rekreacji ruchowej. Capoeira jest też doskonałym treningiem aerobowym i kardio, przez co chętnie wybierają ją osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, a tradycyjna siłownia lub fitness ich nudzi.

(Mat. prasowe)

Portal „Plaster Łódzki” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem!

Zobacz także:

Festiwal na Facebook’u

Strona Festiwalu

Kontakt z organizatorami

 


Viva Capoeira
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
4 kultury. re:WITALIZACJA
5. urodziny Łódzkiej Organizacji Turystycznej
IMG_4594_kopiuj
Festiwal Zegarków – Its All About Watches (foto)
1 Komentarz
  • Arcadious
    7 marca 2010 at 10:59

    Organizatorom życzymy powodzenia, a zainteresowanych zachęcamy do śledzenia wraz z nami aktualności! 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*