VIII Mistrzostwa Polski w Szermierce Historycznej Bronią Go-Now

VII_Mistrzostwa_Polski_w_Szermierce_Historyczna_Bronia_GSzable, miecze, rapiery i lewaki to nie zawartość zbrojowni średniowiecznego zamku, lecz broń, której będą używać uczestnicy VIII Mistrzostw Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go-Now. Oprócz zawodów odbędą się także pokazy walki tym zabytkowym orężem. Finały obserwować będzie można w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, w niedzielę, 17 stycznia. Eliminacje zostaną rozegrane dzień wcześniej, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.

Miecze długie, zwane też półtorakami lub bastardami, były jedną z najpopularniejszych broni w średniowieczu. Służyły do walki konno lub pieszo i w sprawnych rękach stanowiły zagrożenie nawet dla zakutych w ciężkie zbroje wojowników. Dopiero na początku XVI wieku zostały zastąpione przez lżejsze i bardziej finezyjne szable.

Z chęci kultywowania tradycji pojedynków powstał w Polsce system i broń ćwiczebna Go-Now. Początkowo była to forma rozrywki, która staje się coraz popularniejszym sportem. Zyskuje wielbicieli również za granicą – w Niemczech czy Rosji. W pierwszej edycji mistrzostw Polski brało udział zaledwie nieco ponad dwudziestu zawodników. W tym roku, w Łodzi organizatorzy spodziewają się ponad stu szermierzy, w tym gości z Gruzji oraz Niemiec. Łącznie stoczą oni blisko tysiąc pojedynków.   

W czasie finałów, które odbędą się w Manufakturze pojedynki będą składać się z dwóch 4-minutowych rund. Zwyciężyć można również przed czasem, uzyskując 15 trafień. Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach broni – szabli i mieczu długim oraz w pięciu kategoriach wiekowych (do 8, 10, 14 i 18 lat oraz powyżej 18 lat). Uroczyste otwarcie finału odbędzie się w niedzielę o 10:45. Tego dnia organizatorzy przygotowali dla widzów specjalną atrakcję – pokazowe pojedynki na szable, miecze długie oraz rapiery z lewakami. Dodatkowo zaprezentują się również niepełnosprawni szermierze. Dla nich fechtunek jest między innymi formą rehabilitacji. Młodzież w czasie ćwiczeń staje się bardziej otwarta i komunikatywna oraz nabiera sprawności ruchowej. Dla wszystkich jest to też forma zabawy.

NIEDZIELA, 17 STYCZNIA 2016

MANUFAKTURA, GŁÓWNA ROTUNDA, UL. DREWNOWSKA 58, ŁÓDŹ

10:00 Otwarcie Walk Finałowych VIII Mistrzostw Polski w Szermierce Historycznej Bronią Go-Now. Manufaktura Łódź!
10:15 Walki finałowe w Konkurencji Szabla w kategoriach wiekowych do lat 8, do lat 10, do lat 12
12:15 Pokaz Szermierki Rehabilitacyjnej
12:35 Walki finałowe w Konkurencji Miecz Długi w kategoriach wiekowych do lat 8 i do lat 10, do lat 12
14:35 Walki finałowe w Konkurencji Szabla w kategoriach wiekowych do lat 14 i do lat 18
16:15 Pokaz Szabli Historycznej
16:35 Walki finałowe w Konkurencji Miecz Długi w kategoriach wiekowych do lat 14 i do lat 18
18:15 Pokaz Miecz Długi – AKADEMIA SZERMIERZY
18:30 Walki finałowe w Konkurencji Szabla i Miecz Długi w kategorii wiekowej powyżej lat 18
20:10 Pokaz Rapier z Lewakiem – SCARAMOUCHE – uczestnicy Mistrzostw Świata w Szermierce Artystycznej w Cascais w Portugalii w 2012 roku
20:15 Walki finałowe dziewcząt powyżej lat 14 i kobiet w konkurencji Miecz Długiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *