IMG_4161Za nami siódmy dzień VIII Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Tym razem w Domu Literatury zorganizowano dwa spotkania z wyśmienitymi autorami. Na deser odbył się pokaz filmów animowanych współorganizowany z Festiwalem O!PLA.

Najpierw Eustachy RYlski. Prozaik zadebiutował w 1984 r. dyptykiem „Stankiewicz. Powrót”. Następna powieść „Człowiek w cieniu” (2004) została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2006 roku był nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Angelusa za powieść „Warunek”. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski i hiszpański. W Łodzi promował zbiór powiadań pt. „Szara lotka”.

Potem nastał czas na spotkanie z Vedraną Rudan. Skandalizująca, chorwacka pisarka była jedną z gwiazd tegorocznej edycji Pulsu. Niepokorna i bezkompromisowa w ocenie nowej rzeczywistości, została pierwszym dziennikarzem zwolnionym z pracy po dojściu do władzy Franjo Tudjmana. Dominującym tematem tych tekstów są stosunki społeczne panujące w jej kraju, a szczególnie – stosunki między kobietami i mężczyznami. Szczerość wypowiedzi Rudan, bezpośredniość, z jaką mówi o sprawach płci i ludzkiej fizjologii, szokują, zaś odwaga i bezkompromisowość wyrażanych opinii może przysparzać jej wrogów. Określana jako „baba z jajami”, ma ostry język, bywa, że klnie jak szewc. Na podstawie „Ucho gardło nóż” powstał monodram, który prezentuje Krystyna Janda.

Warto dodać, że oba spotkania poprowadziły dziennikarki Radia Łódź. Pierwsze Małgorzata Warzecha, drugie Anna Groblińska.

joomplu:83514

Program na kolejny dzień –  5 grudnia / piątek

18:00-19:00 – „Szumy, zlepy, ciągi” – panel poświęcony twórczości Mirona Białoszewskiego z udziałem Adama Poprawy, Piotra Sobolczyka i Tadeusza Sobolewskiego. Prowadzenie – Agnieszka Kluba – Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)
19:00-19:30 – Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego – Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)
19:30-21:00 – Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Prowadzenie Maciej Robert – Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)
21:00-22:00 – Akurat – koncert – Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)

Zobacz także:

– VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 6 (foto)

VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 5 (foto)

VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 4 (foto)

VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 3 (foto)

Mister D. w Klubie DOM (foto)

VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 2 (foto)

VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 1 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
05112012_011
Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem (foto)
soniamiki_20130703_1878465894
Rozstrzygnięcie XI Konkursu Poetyckiego im. Z. Dominiaka (foto)
19pazdziernika_133
Kawiarnia Literacko-Muzyczna z Dorotą Koman (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*