VIII Festiwal Literatury Prope mercatum

05_CYNAMON_IvankaKateOd 20 do 27 maja w Łodzi odbywać się będzie VIII Festiwal Literatury Prope mercatum. Nasze miasto odwiedzą m. in. Daniel Odija, Krzysztof Varga i Jurij Andruchowycz.

 

Program imprez w Poleskim Ośrodku Sztuki:


20 V, godz. 18.00 – Spotkanie z Danielem Odiją  i promocja książki „Kronika umarłych”,  prowadzenie Anna Groblińska.

Daniel Odija- (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz telewizyjny. Autor zbiorów opowiadań „Podróże w miejscu” (2000), „Szklana huta” (2005) oraz powieści „Ulica (2001)”, „Tartak” (2003)  „Niech to nie będzie sen” (2008). Przekłady jego książek ukazały się w Niemczech, Austrii, Francji i na Ukrainie. „Kronika umarłych”- Kostyń, prowincjonalne miasto, zbudowane przez Niemców na bagnach. Wilgoć, chłód i wiatr wiejący od morza. Bohaterowie Odiji szukają ratunku w muzyce, miłości, seksie, wierze, ale nie mogą wyrwać się z zaklętego kręgu niemocy. W  najnowszej powieści jawa przeplata się ze snem, rzeczywistość z urojeniem. Odija pokazuje w swojej powieści świat porwanych relacji międzyludzkich i braku porozumienia. Kostyń niczym szpital Królestwo z filmu Larsa von Triera drży w posadach.  To, co wyparte ze świadomości mieszkańców, wraca pod postacią koszmaru.

24 V, godz. 18.00 – Spotkanie z Andą Rottenberg i promocja książki „Proszę bardzo”

Anda Rottenberg  historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw, w latach 1993-2000 dyrektor Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, od 1998 roku przewodnicząca Fundacji Instytutu Promocji Sztuki. Ukończyła Wydział Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-1992 była dyrektorem Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do 2007 roku była przewodniczącą Rady Programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Autorka książki pt. „Sztuka w Polsce 1945-2005″, wydanej w 2005 roku.  W 2009 roku ukazała się jej książka pt.”Proszę bardzo”- wspaniała saga rodzinna, w której codzienne życie przeplata się z historycznymi wydarzeniami. Książka opowiada o poszukiwaniu tożsamości,zawieszonej między tradycją żydowską ojca, a światem bogatego mieszczaństwa dawnej Rosji,ze strony matki.

26 V, godz. 18.00 – Spotkanie z Krzysztofem Vargą i promocja książki „Aleja Niepodległości”,  prowadzenie Tomasz Bocheński.

Krzysztof Varga – pisarz i dziennikarz. Opublikował powieści „Chłopaki nie płaczą” (1996), „Śmiertelność” (1998), „Tequila” (2001); książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2002, „Karolina” (2003) i „Nagrobek z lastryko” (2007).  Autor otrzymał za nią nagrodę Książka Zimy 2006/2007. „Nagrobek z lastryko” był również nominowany do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” i znalazł się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2008.W 2008 r. opublikował książkę „Gulasz z turula”. Najnowsza powieść nosi tytuł „Aleja Niepodległości”. Bohater książki to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem.

27 V godz. 18.00 – Wieczór autorski Bronisława Maja,  prowadzenie Jerzy Jarniewicz

Bronisław Maj – poeta, wykładowca,okazjonalnie autor tekstów satyrycznych.Urodził się w Łodzi, ukończył łódzkie XV Liceum Ogólnokształcące i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest doktorem nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UJ.Jest autorem książki o poecie Tadeuszu Gajcym oraz zbioru felietonów „Kronika wydarzeń artystycznych, kulturalnych, towarzyskich i innych”. Współpracuje z radiem i telewizją. Laureat kilku prestiżowych nagród, między innymi Fundacji Kościelskich. Mieszka  w Krakowie. Jest autorem siedmiu tomików poezji, ostatnio opublikował tom „Elegie, treny, sny” (2003 r.).

Wstęp na każde spotkanie 10 zł, studenci 5 zł


25 V – Imprezy towarzyszące w Łódzkim Domu Kultury
godz. 18.00 – Spotkanie autorskie Jurija Andruchowycza
wstęp wolny

godz. 20.00 – KARBIDO i Jurij Andruchowycz
koncert pt. „Cynamon”

wstęp: 20 zł

/mat.pras. foto – archiwum Karbido/internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *