IMG_36256 i 7 września po raz siódmy Ośrodek Propagandy Sztuki zaprosił na wystawę kwiatów i roślin ozdobnych. W ramach imprezy odbyły się również warsztaty florystyczne dla całej rodziny.

Tegoroczna VII Wystawa Kwiatów i Roślin Ozdobnych jest kontynuacją wystaw organizowanych w tym miejscu w okresie międzywojennym (I odbyła się w 1924 – w roku otwarcia Miejskiej Galerii Sztuki).

Pierwsze wystawy zorganizowali wspaniali ludzie ówcześnie żyjący w naszym mieście. Byli to: Marian Dienstl–Dąbrowa, wówczas twórca i pierwszy dyrektor tej szacownej instytucji, Wojciech Salwa – wspaniały ogrodnik i artysta bukieciarz o sławie europejskiej oraz Zygmunt Kaczorowski – Prezes założonego w 1907 r. Centralnego Polskiego Związku Ogrodniczego Oddział w Łodzi, którego kontynuatorem jest obecnie Związek Ogrodniczy w Łodzi. To oni wspólnie doszli do wniosku, że żywe kwiaty, kompozycje kwiatowe i inne rośliny ozdobne należy pokazać łodzianom w „świątyni sztuki” jaką jest Miejska Galeria Sztuki w pięknym i zadbanym parku im. H. Sienkiewicza.

joomplu:77974

Tamte wystawy były ewenementem w „szarej, brudnej, robotniczej” Łodzi, mieście dymiących kominów fabrycznych, brukowanych „kocimi łbami” ulic i cuchnących rynsztoków. Imprezy te cieszyły się wielkim zainteresowaniem łodzian, także przedstawicieli władz administracji państwowej, miejskiej i kościelnej. Szeroko rozpisywała się o nich prasa łódzka, w tym również gazety niemieckojęzyczne wydawane w Łodzi.

Na wystawach prezentowała się niemal cała „ogrodnicza brać” naszego miasta. Wcześniej wymienieni W. Salwa, Z. Kaczorowski, a także bracia Dymkowscy, firmy ogrodnicze: T. Gogolewski, J. Stoiński, Van De Veg, a także Plantacje Miejskie. Wielką gwiazdą tych wystaw był mistrz Wojciech Salwa i jego twórczość w zakresie bukieciarstwa i zdobnictwa kwiatowego, dzisiaj nazywana florystyką. To jego dokonania zainspirowały innego wielkiego łodzianina Juliana Tuwima do napisania poematu „Kwiaty polskie”.

Zobacz także:

Wystawy kwiatów i roślin ozdobnych Łódź 2013 (foto)

Wystawa kwiatów i roślin ozdobnych, Łódź 2012 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6407
Malowidło 3D w Pasażu Schillera (foto)
Targi Gier Planszowych i Kreatywnej Zabawy Play-Arena (foto)
IMG_7685
Otwarcie Winiarni Galicja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*