DSC_759010 października w hotelu andel’s, odbyła się VII edycja Kolacji Charytatywnej „Przyjaciele Gotują” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata. 446 gości kolacji w kulinarną podróż po Francji zabrał w tym roku Mistrz Kuchni – Michel Moran. Francuski charakter wydarzenia podkreśliła również obecność aktorki Elisabeth Dudy, która poprowadziła tegoroczną kolację i towarzyszącą jej aukcję wartościowych przedmiotów przekazanych przez znane postaci świata sztuki, kultury i sportu. Z licytacji zebrano 82 tys. zł, a każda wejściówka kosztowała 300 zł. Środki zostaną przeznaczone na potrzeby Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Dochód z kolacji zostanie przekazany na zakup sprzętu dla Zakładu Genetyki oraz Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii ICZMP w Łodzi. Zakład Genetyki reprezentował prof. dr hab. n. med. Lucjusz Jakubowski, a Klinikę Pediatrii, Immunologii i Nefrologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zeman i prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk. Zebrane środki finansowe pozwolą m.in. na doposażenie sali intensywnego nadzoru i zakup światowej jakości aparatu do mierzenia jakości DNA. Jeden ze sprzętów dla Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii – aparat do elektrokardiografii, Elektrokardiograf BeneHeart R3, zakupiony wcześniej, został uroczyście wręczony w trakcie kolacji przez prezesa firmy Budomal, jednego ze sponsorów kolacji.

Ważnym i niezwykle emocjonującym punktem programu imprezy była licytacja przedmiotów przekazanych na aukcję przez znane osoby. Na licytację „fartucha” oddał również, zachęcony przez gości, sam Michel Moran. Do zaciętej i długiej walki stanęło wielu chętnych. Finalnie fartuch wraz z zaproszeniem dla czterech osób na kolację degustacyjną w restauracji Michela Moran, zostały zlicytowane za 11 tys. zł. Goście wysoko licytowali również pozostałe przedmioty. Za rekordową kwotę 29 tys. zł został wylicytowany jeden z obrazów autorstwa Ryszarda Bilana, drugi obraz artysty został zakupiony w drodze licytacji za 15 tys. zł. Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego wraz z medalem Anny Lewandowskiej osiągnęły wartość 15 tys. zł, a za 5 tys. wylicytowano unikalny zestaw kubek i talerzyk Mieczysława Szcześniaka, który zostanie specjalnie wyprodukowany i podpisany dla osoby która go zakupiła. W aukcji cichej wylicytowano między innymi rękawice Artura Szpilki i Andrzeja Gołoty.

Podczas imprezy wolontariusze stowarzyszenia prowadzili także sprzedaż kubków i talerzyków zaprojektowanych i podpisanych dla Przyjaciół Świata przez znane gwiazdy. Wyjątkową atrakcją, cieszącą się popularnością wśród kupujących, były też książki Michela Moran i płyty Mieczysława Szcześniaka.

Serwowane podczas kolacji potrawy, jak powiedział Michel „są pełne słońca tak, aby sprawić przyjemność gościom w te jesienne dni”. W wykwintnym menu, znalazły się dwie przystawki: kumato, ceviche z krewetkami i guacamole z kremowym sosem kolendrowym oraz makrela w niskiej temperaturze z chutney z jabłek, imbiru i wódki. Na danie główne Mistrz zaserwował pierś z perliczki na puree kalafiorowym, z sosem słodko-kwaśnym i młodymi warzywami, a na deser goście delektowali się delikatnym smakiem bavarois z marakui i sałatką z mango.

W trakcie kolacji, statuetkę Amicus – specjalną nagrodę Przyjaciół Świata, otrzymał Mieczysław Szcześniak, który zaśpiewał także gościom kilka utworów. Jedną z atrakcji wieczoru był również recital Marka Kaliszuka, będący zapowiedzią zimowego koncertu mikołajkowego Stowarzyszenia. Pozostałą część wieczoru umilił gościom zespół Detox. Wśród gości specjalnych wieczoru znalazły się także: Katarzyna Skrzynecka oraz Dorota Gardias.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Parada tramwajowa na 120-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi (foto)
sport_142
Kwietniowa Masa Krytyczna (foto+wideo)
Nowe atrakcje w Aquaparku Fala (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*