plakatZlota_Igla201412 czerwca o godz. 13 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa rozpocznie się wernisaż VI Ogólnopolskiej Wystawy Haftu Krzyżykowego ZŁOTA IGŁA 2014. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 września br.

Regulamin uczestnictwa określał konieczność wykonania prac techniką haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego przy użyciu różnego rodzaju nici; bez względu na surowiec, rodzaj skrętu czy producenta; na kanwie drukowanej, według wzorów publikowanych lub własnych projektów. Na wystawę napłynęły 373 prace od 159 autorów. Powołane przez organizatora Jury, w pierwszym marcowym terminie dokonało przeglądu prac, kwalifikując na wystawę 267 haftów; odrzuciło 106 haftów prezentowanych na wystawie jest różnorodna – od scen rodzajowych, portretów, pejzaży, architektury, zwierząt i ptaków po kompozycje kwiatowe – mówi Kustosz Barbara Bator, kurator wystawy.

W obecnej edycji, jak i w poprzednich, największym upodobaniem cieszą się realizacje o charakterze i przeznaczeniu dekoracyjnym – obrazki. One zdominowały wystawę. Haftowane w dużych formatach, najczęściej są adaptacją malarstwa. Nadal mało jest prac o przeznaczeniu czysto użytkowym np. zdobionej haftem odzieży czy bielizny stołowej. Sporadycznie pojawiają się prace, które nawiązują do tradycji ludowej i przywracają zapomniane regionalne wzory. Z obecnie prezentowanych, na szczególne uznanie zasługują prace Haliny Dulemby i Jadwigi Węgorek z Krakowa, przedstawiające wzory z okolic Hrubieszowa, górali beskidzkich i wzory ukraińskie. Są znakomitym przykładem dla możliwości i form zdobniczych np. ręczników, bieżników, obrusów, elementów i akcesoriów odzieży.
Poziom techniczny prac jest bardzo dobry.

Na uzyskane efekty, poza umiejętnościami i wrażliwością twórczą, z całą pewnością miały wpływ także dobrze opracowane wzory i profesjonalnie dobrane materiały – kanwa i nici. Łódzkie prezentacje każdorazowo są przeglądem najnowszych trendów, na których niejednokrotnie pojawiają się hafty „perełki”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bogusław Linda promuje Muzeum Sztuki w Łodzi (foto+wideo)
DSC_5808
Miłość na przedniej straży/L’amour à l’avant-garde w Ośrodku Propagandy Sztuki
Pomyśl sobie! w Galerii Bałuckiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*