zota_iga_2014_20140615_1785307646Od 12 czerwca do 14 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać pokonkursową VI Ogólnopolską Wystawę Haftu Krzyżykowego ZŁOTA IGŁA 2014.

Regulamin uczestnictwa określał konieczność wykonania prac techniką haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego przy użyciu różnego rodzaju nici; bez względu na surowiec, rodzaj skrętu czy producenta; na kanwie drukowanej, według wzorów publikowanych lub własnych projektów. Na wystawę napłynęły 373 prace od 159 autorów. Powołane przez organizatora Jury, w pierwszym marcowym terminie dokonało przeglądu prac, kwalifikując na wystawę 267 haftów; odrzuciło 106 haftów prezentowanych na wystawie jest różnorodna – od scen rodzajowych, portretów, pejzaży, architektury, zwierząt i ptaków po kompozycje kwiatowe – mówi Kustosz Barbara Bator, kurator wystawy.

W obecnej edycji, jak i w poprzednich, największym upodobaniem cieszą się realizacje o charakterze i przeznaczeniu dekoracyjnym – obrazki. One zdominowały wystawę. Haftowane w dużych formatach, najczęściej są adaptacją malarstwa. Nadal mało jest prac o przeznaczeniu czysto użytkowym np. zdobionej haftem odzieży czy bielizny stołowej. Sporadycznie pojawiają się prace, które nawiązują do tradycji ludowej i przywracają zapomniane regionalne wzory. Z obecnie prezentowanych, na szczególne uznanie zasługują prace Haliny Dulemby i Jadwigi Węgorek z Krakowa, przedstawiające wzory z okolic Hrubieszowa, górali beskidzkich i wzory ukraińskie. Są znakomitym przykładem dla możliwości i form zdobniczych np. ręczników, bieżników, obrusów, elementów i akcesoriów odzieży.

Na uzyskane efekty, poza umiejętnościami i wrażliwością twórczą, z całą pewnością miały wpływ także dobrze opracowane wzory i profesjonalnie dobrane materiały – kanwa i nici. Łódzkie prezentacje każdorazowo są przeglądem najnowszych trendów, na których niejednokrotnie pojawiają się hafty „perełki”.


/fot. Lech Andrzejewski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6733
Kowalewscy – Retrospektywa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)
Wiemy, kto zawalczy o 30 tys. euro i 30 tys. zł podczas Łódź Young Fashion 2018
Gala Dyplomowa ASP 2021 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*