pulsliteratury

W listopadzie w województwie łódzkim, a w grudniu w Łodzi odbędzie się VI edycja Festiwalu Puls Literatury. Hasłem przewodnim imprezy będą tym razem „Niebezpieczne związki”.

Podczas festiwalu, jak co roku, zaplanowaliśmy kilkadziesiąt spotkań autorskich, finały konkursów (m.in. im. Jacka Bierezina, Witolda Sułkowskiego i Andrzeja Babaryki), a także koncerty, spektakle teatralne, warsztaty literackie, panele dyskusyjne, wystawy i akcje literackie w przestrzeni miasta.

W tym roku, poszerzając program Pulsu, organizatorzy zorganizowali prolog – edycję wiosenną festiwalu. Będzie ona podzielona na dwie części: Puls Literatury na Świecie, z udziałem m.in. Jonathana Carrolla, a także Puls Literatury z Poezją, m.in. rozstrzygnięcie X OKP im. Zbigniewa Dominiaka. Ten „przedsmak” ma zachęcić i zainteresować nadchodzącym Pulsem Literatury, który już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez literackich organizowanych w Polsce.

PULS LITERATURY NA ŚWIECIE

8.05. (wt.) godz. 18.00    
SPOTKANIE Z RENATĄ JABŁOŃSKĄ (IZRAEL) autorką książki Zabawy białych plam

Prowadzenie: Lucyna Skompska, Andrzej Strąk
Renata Jabłońska – poetka, prozaiczka, tłumaczka. Urodziła się w Łodzi w 1935. W 1957 wyjechała do Izraela, obecnie mieszka w Tel Awiwie. Publikuje głównie w polskojęzycznych czasopismach literackich wychodzących w Polsce, Izraelu i w USA. Tłumaczy literaturę hebrajską na polski i polską na hebrajski. W Polsce opublikowała książki prozatorskie: Sen na cztery ręce (1995), Śpiew kameleona (2000), Niknące twarze (2004), Zimno, ciepło (2006), Przed odlotem (2009), Rozmowa z Losem (2011), Zabawy białych plam (2012) oraz poetyckie: Chamsin (2002), Statyści (2008), I tyle (2010).

9.05. (śr.) godz. 18.00 Bilety: 10 zł
SPOTKANIE Z JONATHANEM CARROLLEM (USA) promocja najnowszej powieści Kobieta, która wyszła za chmurę.

Jonathan Carroll – jeden z najpopularniejszych w Polsce pisarzy amerykańskich. Twórca magicznych światów przelanych na karty książek. Autor bestsellerów: Kraina Chichów, Dziecko na niebie, Śpiąc w płomieniu i Zakochany duch. W zbiorze Kobieta, która wyszła za chmurę znalazły się nigdy dotąd niepublikowane opowiadania. Łączą w sobie elementy grozy i fantastyki. Carroll drąży niepokojące go kwestie utraty zaufania między najbliższymi sobie ludźmi, skrywanych głęboko tajemnic, które po latach nawiedzają bohaterów, samotności przeżywanej i przezwyciężanej – nie zawsze tak, jak by się chciało…

10.05. (cz.) godz. 18.00 Bilety: 10/ 15 zł    
SPOTKANIE Z KASPREM JANCISEM (ESTONIA) – filmowcem, animatorem i pisarzem, autorem m. in. 007 przygód Franka i Wendy oraz koncert estońskiej grupy THE CRIMINAL ELEPHANT

Kaspar Jancis – ur. 1975 w Tallinie. Estoński filmowiec, rysownik, muzyk, pisarz. Współtwórca wielokrotnie nagradzanej animacji 007 przygód Franka i Wendy, a także m.in. filmów Krokodyl i Maraton. Oba filmy zostaną zaprezentowane przed koncertem!

Zespół The Criminal Elephant został założony przez Jancisa w 2002 w celu przygotowania oprawy muzycznej dla krótkiej animacji Year of monkey (Rok małpy) Ülo Pikkova. Następnie powstała muzyka do kolejnych 25 animacji, filmów fabularnych i dokumentalnych. Ich twórczość łączy elementy muzyki bałkańskiej, jazzu, punka, ska, surf rocka i wielu innych. Ta mieszanka znakomicie sprawdza się przy zabawie i tańcu.
Współorganizatorem koncertu The Criminal Elephant jest Animation Across Borders.

elephant

16.05. (śr.) godz. 19.00 Bilety: 25 zł    
SCENA FORUM
Pieśń o chmurze – spektakl muzyczny z tekstami i songami Bertolta Brechta w wykonaniu Studia Piosenki Forum
Scenariusz i kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska Gajda
Reżyseria: Warszosław Kmita, Teresa Stokowska Gajda
Scenografia: Andrzej Cieślik
Choreografia: Kazimierz Knol

24.05. (cz.) godz. 18.00    
SPOTKANIE Z MACIEJEM ŚWIERKOCKIM
tłumaczem książki Roberta Gravesa Król Jezus

Maciej Świerkocki – ur. 1961 w Łodzi. Pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej.  Tłumaczył m.in. H. Millera, R. Gravesa, J. Irvinga, J. Updikea, J. Kerouaca, J.G. Ballarda, J. Bartha oraz C. McCarthyego. Ukończył filologię angielską i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Współpracownik m.in.: „Playboya”, „Filmu”, „Literatury na Świecie” i „Odry”.

Robert Graves – (1895-1985) angielski prozaik, poeta i badacz mitologii. Napisał ponad 120 książek. Popularność zdobył dzięki powieściom historycznym, głównie o czasach starożytnych: Ja, Klaudiusz (1934), Klaudiusz i Messalina (1934), Córka Homera oraz opracowaniom dotyczącym mitologii.

25.05. (cz.) godz. 19.00 Bilety: 10/ 15/ 25 zł
SCENA FORUM
Aria dla Algernona według powieści Daniela Keyesa Kwiaty dla Algernona
Monodram w wykonaniu Tomasza Boruszczaka
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Czerny

Keyes pokazuje problemy funkcjonowania ludzi upośledzonych, czy też szerzej – odmiennych. Ta dramatyczna i wzruszająca opowieść w wyjątkowy sposób uczy tolerancji i wrażliwości. To głębokie studium psychologiczne, a jednocześnie współczesny moralitet, jest wciąż zadziwiająco aktualne, tak jak pytanie: na ile mamy prawo do „programowania” istot ludzkich? Książka Keyesa miała w USA 130 wznowień, jak również wiele realizacji teatralnych i filmowych.

PULS LITERATURY Z POEZJĄ

26.05. (so.) godz. 17.00    
MOJE ŚWIATA WIDZENIE
Rozstrzygnięcie X OKP dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka

31.05. (cz.) godz. 18.00    
SERYJNI POECI
Marcin Baran, Krzysztof Koehler, Bartosz Sadulski

Marcin Baran – jeden z najbardziej rozpoznawalnych poetów średniego pokolenia, eseista, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z „brulionem”; w latach 2000-2003 – związany z tygodnikiem „Przekrój”. Pracował w Instytucie Książki, TVP Kultura i „Dzienniku Polskim”. Wydał wiele książek poetyckich, ostatnio Mistykę i zmysły (2008) oraz Mniej, więcej, wszystko (2011). Z M. Świetlickim i M. Sendeckim zredagował antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Tłumaczony m.in. na język niemiecki, słoweński i czeski.

Krzysztof Koehler – poeta, krytyk literacki, eseista, autor scenariuszy filmowych, współautor programów TV i filmów dokumentalnych. Współpracownik pism „Arcana”, „Pressje” i „Fronda”. W latach 2006-2011 dyrektor TVP „Kultura”. Wydał m.in. siedem książek poetyckich, ostatnio Porwanie Europy (2007), Od morza do morza (2011) oraz monografię Stanisława Orzechowskiego.

Bartosz Sadulski – poeta, dziennikarz muzyczny, recenzent książkowy i filmowy. Redaktor „8. Arkusza Odry”. Współpracował z „Red.em”, „Machiną” i Onetem. Wydał arkusz poetycki Artykuły pochodzenia zwierzęcego (2009) i książkę poetycką Post (2012).

Zobacz także:

V Festiwal Puls Literatury – dzień 8 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 7 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 5 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 4 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 3 (foto+wideo)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 2 (foto+wideo)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 1 (foto+wideo)

V Festiwal Puls Literatury 2011 – program

Festiwal Puls Literatury 2011 – Brzeziny (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Parzęczew (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Tomaszów Mazowieckim (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Skierniewice (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Radomsko (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pulsjezykaa
Puls Języka. Ojczysty – dodaj do ulubionych
IX Mały książkomaniak w październiku
baner_poziomy_wyspianski
Narodowe Czytanie 2017 w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*