puls_literatury1Ponad siedemdziesięciu zaproszonych gości. Gwiazdy z Polski i zagranicy. Dziesięć dni imprez. 7 grudnia rozpoczyna się VI Festiwal Puls Literatury, jeden z najważniejszych festiwal literackich organizowanych w naszym kraju. Hasło przewodnie – Niebezpieczne związki.

Dotyczy ono związków zarówno artystycznych (literatury i innych sztuk), jak i społecznych – w kontekstach politycznych i obyczajowych. O ich niebezpieczeństwie dyskutować będą zaproszeni goście w przygotowanych panelach – dotyczącym biografizmu, kiczu intelektualnego, literatury porno i promocji współczesnej literatury polskiej.

Tradycyjnie Puls Literatury rozpoczął się w województwie łódzkim. Imprezy zorganizowano już w Skierniewicach, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Parzęczewie i Brzezinach. Regionalna edycja zakończy się 30 listopada w Poddębicach.

Łódzka część Festiwali zostanie zainaugurowana 7 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka spektaklem A ja, Hanna Teatru im. Kochanowskiego w Opolu oraz spotkaniem z austriackim reportażystą, Karlem-Markusem Gaussem.

Podczas dziesięciu dni w Łodzi pojawią się m.in. Marek Bieńczyk – laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, Magdalena Tulli i Marta Podgórnik – laureatki tegorocznych Nagród Literackich Gdynia, a także Jacek Dehnel, Marek S. Huberath, Bronisław Wildstein, Krzysztof Siwczyk, Grażyna Plebanek, Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Dariusz Suska i Janusz Rudnicki. Wśród gości z zagranicy tym razem znaleźli się: Natalka Śniadano i Andrij Lyubka z Ukrainy,  Jiři Dedeček z Czech, Jaras Ramunas z Litwy, Kārlis Vērdiņš  z Łotwy oraz Kareem Amer z Egiptu.

Obok czołowych pisarzy pojawią się także interesujące zespoły muzyczne – Babu Król, Ballady i Romanse, Łąki Łan, Żywiołak czy Kuba Pawlak, tegoroczny zdobywcy Złotego Tukana we Wrocławiu. Do tego należy dodać dwie wystawy (studentów zagranicznych z Pracowni Techniki Drzeworytniczych i Książki Artystycznej ASP oraz prezentację Wielkiego Atlasu Ciot Polskich), pokazy filmów animowanych oraz spektakle teatralne (poza A ja, Hanna Kwartet oraz Uza Leżenia). Nie zabraknie także performance, slamu poetyckiego i Turnieju Jednego Wiersza. W Ośrodku Kultury Górna i jego filiach organizowany będzie cykl spotkań dla dzieci. Promowane będą najnowsze numery „Tygla Kultury” i „Arterii”.

Tradycyjnie najważniejszym elementem Festiwalu będzie rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiut poetycki. Poza tym rozstrzygnięte zostaną: Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego, konkursy translatorskie (odbędą się również dwudniowe warsztaty) i konkurs krytycznoliteracki.

VI Festiwal Puls Literatury organizowany będzie w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Poleskim Ośrodku Sztuki, Klubie Wytwórnia, na terenie OFF Piotrkowska (m.in. DOM i Spaleni Słońcem) oraz Ośrodku Kultury Górna i jego filiach.

Warto dodać, że wstęp na większość imprez jest bezpłatny. Jedynie na spektakle w Teatrze Nowym należy zarezerwować darmowe wejściówki (w kasach teatru), a do Klubu Wytwórnia wstęp wynosi od 25 do 35 zł. Dzień przed inauguracją – 6 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury zakończy się projekt Puls Języka. Poza konkursowym dyktandem oraz spotkaniem z językoznawcą na łodzian czeka bezpłatny koncert Gaba Kulka Solo.

Festiwal wspiera m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, urząd Miasta Łodzi, urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Program Pulsu Literatury możecie znaleźć tutaj.

Zobacz także:

VI Festiwal Puls Literatury w Brzezinach (foto)

VI Festiwal Puls Literatury w Parzęczewie (foto)

VI Festiwal Puls Literatury w Tomaszowie Mazowieckim (foto)

VI Festiwal Puls Literatury w Radomsku (foto)

VI Festiwal Puls Literatury w Skierniewicach (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 8 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 7 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 5 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 4 (foto)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 3 (foto+wideo)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 2 (foto+wideo)

V Festiwal Puls Literatury – dzień 1 (foto+wideo)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Brzeziny (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Parzęczew (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Tomaszów Mazowieckim (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Skierniewice (foto)

Festiwal Puls Literatury 2011 – Radomsko (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
harrison
Kawiarnia Literacka: Agata Handley
cygan
Spotkanie z Jackiem Cyganem
kobietyw
Mała Literacka: Kobiety Witkacego / Małgorzata Czyńska

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*