plakat_TSKZJuż po raz szósty Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI, w dniach 26-29 stycznia 2016 uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery dni w ramach VI DNI PAMIĘCI wysłuchać będzie można wielu interesujących wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z ciekawymi wystawami i posłuchać szlagierów Władysława Szpilmana.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu, i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, postanowiliśmy dopisać Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.

W Łodzi już szósty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów dokumentalnych.

plan_getta

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Teatru im. Stefana Jaracza we wtorek o 15.30 na uroczyste otwarcie VI DNI PAMIĘCI w Łodzi. O 17.00 będzie można obejrzeć film w reż. Zofii Kunert pt. „Opowieści o Żegocie”, obraz w którym po raz ostatni po świecie czarnej karty w historii XX wieku oprowadza widzów zmarły w zeszłym roku prof. Władysław Bartoszewski. Tym samym organizatorzy VI DNI PAMIĘCI składają hołd pamięci prof. Bartoszewskiego, który w ubiegłym roku uświetnił jubileuszowe obchody DNI PAMIĘCI w Łodzi spotkaniem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Teatralny szlak podczas VI Dni Pamięci przetrze ponowne wystawianie, głośnego już spektaklu muzycznego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie”.
Następnego dnia o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Stacji Radegast – oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tego samego dnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13 oficjalnie zaprezentowany zostanie projekt „Makieta Litzmannstadt Getto”. Wieczorem organizatorzy zapraszają do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na uroczyste otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce „Moi żydowscy, moi polscy rodzice”, a następnie na wykład Pawła Szypulskiego „Pocztówki z Auschwitz”.

W czwartek o 12.00 najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w magicznym świecie I.B. Singera dzięki spektaklowi „Magiczny Medalion” grupy Zaplecze. Sięgając po klasykę literatury  jidysz Teatr im. Stefana Jaracza i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce otwierają drzwi teatru również dla najmłodszych. Dla starszych odbiorców w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowano wieczór z Wierą Gran, czyli film dokumentalny w reżyserii Marii  Zmarz-Koczanowicz i rozmowę z Agatą Tuszyńską – autorką głośnej książki „Oskarżona: Wiera Gran”.

W piątek 29 stycznia po wystawie Muzeum Miasta Łodzi „Dziedzictwo dwóch kultur” Muzeum Miasta Łodzi oprowadzać będzie przewodnik, a na zakończenie VI DNI PAMIĘCI również w MMŁ Pałacu Poznańskich przeniesiemy się w świat wiecznie żywych melodii Władysława Szpilmana, które przypomni Lala Czaplicka i orkiestra Adria.

Przez ostatnie pięć lat pod koniec stycznia, organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to by zapoznawać do Łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.

34554

PROGRAM:

wtorek, 26 stycznia 2016
15:30 – Uroczyste Otwarcie VI Dni Pamięci połączone z konferencją prasową z udziałem organizatorów i gości, Teatr im. S. Jaracza
17.00 – „Opowieści o Żegocie” – film dokumentalny reż. Z. Kunert, scena Kameralna Teatru im. S. Jaracza
19.00 – „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie” – reż. W. Zawodziński, Duża Scena Teatru im. S. Jaracza

środa, 27 stycznia 2016
13:00 – Uroczyste złożenie kwiatów – Oddział Stacja Radegast, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
15.30 – Makieta Litzmannstadt Getto – uroczysta prezentacja projektu – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańskiej 13
17.00 – Uroczyste otwarcie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
18:00 – „Pocztówki z Auschwitz” –  wykład i spotkanie z Pawłem Szypulskim – autorem książki „Pozdrowienia z Auschwitz”, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

czwartek, 28 stycznia 2016
12:00 – „Magiczny Medalion” – spektakl na podstawie opowiadania I. B. Singera, Scena Kameralna Teatru im. S. Jaracza
18.00 – „Wiera Gran” – film dokumentalny reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Centrum Dialogu
19.10 – Rozmowa z Agatą Tuszyńską oraz Marią Zmarz-Koczanowicz – prowadzenie Małgorzata Burzyńska-Keller i Joanna Podolska, Centrum Dialogu

piątek, 29 stycznia 2016
12:00 – „Dziedzictwo dwóch kultur” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie, Muzeum Miasta Łodzi
19.00 – „Szpilman” – koncert piosenek z repertuaru Władysława Szpilmana, Lala Czaplicka i orkiestra Adria, Muzeum Miasta Łodzi

Wstęp wolny na wszystkie imprezy z ograniczonym wstępem na spektakl „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie” i koncert „Szpilman” (bilety dostępne w kasie Teatru im. S. Jaracza – Biuro Organizacji Widowni czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-16.30)
email: bow @teatrjaracza.lodz.pl, tel./fax: 42 662-33-33

Bilety na koncert „Szpilman” do nabycia w kasie Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15, tel. 42 254-90-52

Spektakl „Magiczny medalion” (ilość miejsc ograniczona, decyduje telefoniczna rezerwacja miejsc tel: 535 919 966)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7100
XXXiI Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości w Łodzi
bsr_17_870x319
XXVI Bałuckie Spotkania Recytatorskie
KOMPAS – Konferencja O Metodach Pamięciowych i Aspektach Samodoskonalenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*