glowne_wioska

Szczęk zbroi i krzyżowanych mieczy, nocna biesiada Słowian i krzyki Wikingów, przebijające się przez gwar średniowiecznej osady. Jeszcze tylko dziś na rynku Manufaktury, na wyciągnięcie ręki będzie to, co znamy tylko z historycznych książek.

Łódzka Wioska Historyczna już po raz piąty przeniesie wszystkich odwiedzających w świat dzielnych wojów, niepokonanych rycerzy, walecznych Wikingów i zdolnych rzemieślników. Jest to propozycja dla poszukiwaczy ciekawych form rodzinnego wypoczynku, bo dzięki pokazom średniowiecznych walk, turniejom, możliwości przyjrzenia się pracy dawnych rzemieślników, przymierzenia dawnych strojów i biżuterii każdy może przeżyć powrót do przeszłości.
 
W czasie V Łódzkiej Wioski Historycznej w pierwszy weekend sierpnia będzie można przekonać się także, że „nie święci garnki lepią”, młot kowalski jest bardzo ciężki, a kwas chlebowy znakomicie gasi pragnienie w upały. A to za sprawą kramów dawnych rzemieślników, którzy rownież dziś, w niedzielę (10:00-18:00) przypominać będą ginące zawody i sprzedawać  własne wyroby.

Swój udział zapowiedzieli między innymi warzelnik piwa średniowiecznego spod Biskupina, garncarz średniowieczny z Chełmna, ale pojawi się też kat ze swoimi narzędziami pracy – nikomu nic nie grozi, każdy za to będzie mógł zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie w dybach.

DSC_2539

Jednak to co, najbardziej skupia uwagę publiczności w czasie festiwali historycznych, to popisy grup rekonstrukcyjnych. W wiosce pojawi się aż 100 rekonstruktorów. Wśród nich będą członkowie jednej ze słynniejszych w Polsce i za granicą – grupy Walhalla z okolic Poznania oraz Nordelag – drużyna Słowian i Wikingów. Dzięki ich obecności na rynku Manufaktury przez dwa dni w jednym miejscu spotkają się Starożytność i  Średniowiecze, walki i rzemiosła, zabawa i sztuka. 

Ci, ze zwiedzających, którzy zdecydują się nie tylko przyglądać turniejowym zmaganiom wojów i rycerzy, mogą liczyć na nagrody w sprawnościowych konkursach. W tegorocznej edycji ŁWH nie zabraknie lokalnych wątków. W czasie sobotniej historycznej biesiady pojawi się duch Króla Polskiego – Władysława Jagiełły, który obwieści nadanie praw miejskich miastu Łodzi, bo ŁWH zorganizowana jest w kilka dni po urodzinach miasta.

DSC_2562

Sobotnie atrakcje uświetniła biesiada przy blasku pochodni, której towarzyszyły pokazy fechtunku i znakomita oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Percival. Grupa  swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także własne kompozycje, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza i przenosi słuchacza w świat naszych przodków.

Pierwszy wieczór V Łódzkiej Wioski Historycznej zakończyl się wielką bitwą – najazd wikingów na średniowieczną osadę. Niedziela będzie trochę spokojniejsza, ale zapewni też wiele historycznych wrażeń, dzięki potyczkom, turniejom i konkursom.

Organizatorem Łódzkiej Wioski historycznej jest Stowarzyszenie Neo.

(Tekst – Mat. Prasowe; Fot. A.Fochtman)

Więcej o Łódzkiej Wiosce Historycznej na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Sienkiewicza_przy_Nawrot.m
Upiększmy Łódź i dajmy turystom powód do pochwał
Uczniowie z Łodzi chętnie grają w EkoEksperymentarium
light_0013
Light Move Festival w Łodzi (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*