W niedzielę, 24 listopada w Filharmonii Łódzkiej odbyła się V Gala Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego. Kapituła Nagrody ogłosiła, że tegoroczną najlepszą w Polsce książką z zakresu nauk humanistycznych jest „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej” autorstwa prof. Grzegorza Ziółkowskiego z UAM. Laureat V edycji konkursu otrzymał 50 000 złotych na dalsze badania naukowe.

– Jest prawdziwie interdyscyplinarne (…). Autor wykazał się w nim dogłębną znajomością perspektywy religijnej, historycznej, socjologicznej, psychologicznej, filozoficznej i kulturoznawczej. Monografia oparta jest nie tylko na obszernej i często przywoływanej przez autora literaturze, ale także na własnych badaniach. Wszystkie przywoływane opinie i cytaty są rzetelnie udokumentowane. Autor wielokrotnie odnosi się też krytycznie do zastanych opinii, zawsze rzetelnie swą krytykę uzasadniając -uzasadnił ks. prof. Andrzej Szostek.

– Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej. Za to szczególnie Panu Rektorowi i Uniwersytetowi Łódzkiemu dziękuję. Cieszę się również z tego, że mogłem poznać wspaniałe osoby – pozostałych nominowanych, bo o to również chodzi w tej nagrodzie, byśmy budowali mosty. Humaniści nie mogą być letni, nie mogą wybierać prostych ścieżek, humaniści muszą być osobami z pasją i to pojmowaną dwojako – jako żar poznawczy, w sensie poszukiwań i nieodpuszczania oraz jako rodzaj męki – nie możemy pozwolić sobie na nierzetelność, na pójście na skróty – powiedział laureat V edycji Konkursu, Pan Prof. Grzegorz Ziółkowski.

– To dla nas wielka radość, że w ten listopadowy wieczór, już po raz piąty, możemy wyróżnić prace w dziedzinie humanistyki. W ciągu tych pięciu lat zostało zgłoszonych ponad 280 prac. Kiedy pięć lat temu Uniwersytet Łódzki zdecydował się na utworzenie konkursu, mieliśmy informacje o problemach humanistyki, o jej kryzysie. Chcieliśmy pokazać, że na polskich uczelniach i instytucjach powstają znakomite prace z humanistyki. I myślę, że to się udało – mówił Rektor UŁ i Przewodniczący Kapituły Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego, Pan Prof. Antoni Różalski.

Nasz świat się coraz bardziej komplikuje, to znaczy jest niesamowicie złożony. Brakuje nam języka, brakuje nam kategorii, brakuje nam rozumienia tego, co się dzieje. Zmiany są dynamiczne, rzeczywistość jest skomplikowana. Jako społeczeństwo cierpimy na deficyt rozumienia tego, co się dzieje, skąd te rzeczy, gdzie jest geneza problemów z którymi się borykamy i jakie rozwiązania powinny się pojawić.

Wśród laureatów poprzednich edycji konkursu znaleźli się: prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN), dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW) i prof. Andrzej Friszke (PAN).

Do V edycji Konkursu zgłoszono rekordową liczbę książek – aż 76. Oprócz „Okrutnego teatru samospaleń…” o Nagrodę w V edycji Konkursu walczyły:
Andrzeja Franaszka „Herbert. Biografia” (Tom I „Niepokój”; Tom II „Pan Cogito”), wydaną przez Wydawnictwo ZNAK, zgłoszoną przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej,
Magdaleny Matysek-Imielińskiej „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”, wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski, zgłoszoną przez Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze,
Joanny Lisek „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” wydaną przez Fundację Pogranicze, zgłoszoną przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
oraz
Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszoną przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

fot. M. Andrzejewski, UŁ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
29112012_001
Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie (foto)
panel_herty_mueller_i_olgi_tokarczuk_20171126_1969675478
XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 4 (foto)
IMG_4619
Kawiarnia Literacka: Joanna Czeczott (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*