Dziś startuje piąta edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 50.000 zł na 2 projekty artystyczne – czyli do 25.000 zł dla każdego z laureatów. Twórcy mogą wykazać się kreatywnością na określonych polach: przygotować instalacje artystyczne, rzeźby lub płaskorzeźby.

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń:

„W ciągu ostatnich lat udało się sprowadzić do Łodzi światowe gwiazdy street artu, dzięki czemu zyskała ona międzynarodową sławę miasta związanego z nowoczesną sztuką. Celem projektu „Przecieki sztuki” jest umożliwienie działania młodszym i mniej znanym twórcom, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki, a których pomysły artystyczne mogą być równie interesujące”.

Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. takie projekty jak: „Skate”  -instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy”-  instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czy „Poduszka” – instalacja Aleksandry Mitręgi na dworcu Łódź Fabryczna. W 2017 roku Tomasz Kajszczarek, prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.

 „Projekt funkcjonuje na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiekolwiek uczelni artystycznej. W tym roku zwiększyliśmy środki na działania.  Łączna kwota wsparcia to 50.000 zł na 2 projekty artystyczne – czyli do 25.000 zł dla każdego z laureatów. Pieniądze mogą być wydane przy zachowaniu podziału 22.5/2.5 – np. 22.500 zł na zakup materiałów plastycznych lub usług niezbędnych do wykonania przedstawionego wcześniej obiektu lub działania oraz 2.500 zł na wynagrodzenie” – wyjaśnia Michał Bieżyński.

Zdarzyło się także tak, że potencjał kilku projektów sprawił, że zostały one „wyciągnięte” z ram konkursu, a ich formuła rozwinięta, skutkiem czego zostały one dofinansowane wyższą kwotą. Tak stało się z „Wszystko się ułoży” – instalacją z pianki poliuretanowej autorstwa Marty Krześlak oraz rozpromowaną na cały świat „Nostalgią” – instalacją z kwiatów i żywicy epoksydowej na przystanku tramwajowym autorstwa Dominiki Cebuli. Ta ostatnia odbiła się szerokim echem na takich portalach jak: boredpanda.com,  thisiscollosal.com, designyourtrust.com, fubiz.net, ellle.pl czy bryla.pl.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić  formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@lcw.lodz.pl  w terminie 9.03-31.05.2020 r.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy regulamin projektu dostępne będą w dniach  9.03-31.05.2020 r. na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń – www.lcw.lodz.pl oraz na profilu „Przecieków sztuki” – www.facebook.com/przeciekisztuki.   

Spośród nadesłanych zgłoszeń, w terminie 21 dni od daty zakończenia naboru, zostaną wybrane maksymalnie dwa projekty artystyczne. Za wybór artystów, koordynację, promocję oraz organizację projektu odpowiedzialna będzie para kuratorów:

– Michał Bieżyński –  kurator ds. sztuki miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń

– dr Aleksandra Ignasiak – Kierowniczka Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

„Preferowane będą projekty przestrzenne – rzeźby, instalacje artystyczne, płaskorzeźby, realizacje site-specific, etc. Projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców” – mówi Aleksandra Ignasiak z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Projekt „Przecieki sztuki” nie jest organizowany na zasadzie festiwalu, który odbywa się w jednym, konkretnym terminie, a funkcjonuje bardziej jako całoroczny program. Ma on na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia  o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki temu na łódzkich ulicach, w przestrzeni skwerów i podwórek powstaną innowacyjne obiekty artystyczne rozwijające ideę Łodzi jako miasta związanego z nowoczesną sztuką.

Rezultatem działań artystycznych będą dostępne dla wszystkich mieszkańców uliczne realizacje plastyczne. Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronie FB projektu: www.facebook.com/przeciekisztuki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Historia-Propaganda-Sztuka w Muzeum Tradycji Niepodległościowych
projektt
Konkurs Strzemińskiego – Projekt 2014
KIPISZ w dawnej siłowni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*