Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny w Teatrze Nowym

27 marca na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zobaczymy premierę sztuki Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny. Kolejne najbliższe pokazy – 28, 29, 30, 31 marca oraz 4, 5, 6, 7 kwietnia.

Połowa XVI wieku. Rzeczpospolita Obojga Narodów, rządzona przez potężną dynastię Jagiellonów, jest u szczytu potęgi. Po śmierci Zygmunta Starego władzę przejmuje jego jedyny syn Zygmunt August. Młody król musi się zmierzyć z zagrożeniem tureckim i moskiewskim, ale największą bitwę, jaką stoczy, stoczy z własnym narodem i swoją matką, królową Boną – będzie to walka o uznanie skrycie zawartego małżeństwa z litewską szlachcianką Barbarą Radziwiłłówną.

Romans Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną to być może najsłynniejsza i najtragiczniejsza historia miłosna w polskich dziejach. W głośnym politycznym starciu chwytano się brutalnych metod – przeciw Barbarze rozkręcono pierwszą w polskiej historii zmasowaną kampanię hejtu i oszczerstw. Młody król, szaleńczo zakochany w litewskiej wdówce, by wynieść ją na tron postawił na szali losy dynastii i całego kraju, doprowadzając do otwartego buntu szlachty. Ostatecznie wygrał, ale było to gorzkie zwycięstwo – Radziwiłłówna zmarła kilka miesięcy po koronacji, nie zostawiając upragnionego potomka i kończąc tym samym historię Jagiellonów.

Kim tak naprawdę była Barbara? Rozpustną uwodzicielką, która omotała wokół palca polskiego władcę i wyniosła do chwały ród Radziwiłłów? Tragiczną kochanką, wykreowaną przez romantycznych poetów i malarzy i gnębioną przez okrutną Bonę? Czy może zwykłą dziewczyną, przez niebezpieczną miłość wplecioną w tryby wielkiej Historii?

„Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” to opowieść o tym, że nikt z nas nie ma wpływu na to, jak zostanie zapamiętany. To historia o Barbarze ulepionej z mieszaniny faktów i sensacji i będącej przede wszystkim wytworem wyobraźni – i to męskiej wyobraźni, bo to głównie mężczyźni przez wieki spisywali i tworzyli Historię. To także political fiction, w którym zadajemy pytanie jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby dynastia Jagiellonów nie wymarła, a Rzeczpospolita nadal była monarchią.

Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny
na podstawie sztuki Alojzego Felińskiego – Jarosław Murawski

reżyseria: Agata Puszcz
dramaturgia: Jarosław Murawski
scenografia: Małgorzata Iwaniuk
kostiumy: Aleksandra Starzyńska
choreografia: Filip Szatarski
światło, video: Szymon Kluz i Michał Stajniak
muzyka: ZORAK i Kamil Pater
asystent reżysera: Konrad Michalak
inspicjentka: Teresa Hajman

występują: Monika Buchowiec, Malwina Jelistratow, Agnieszka Korzeniowska, Mirosława Olbińska, Kamila Salwerowicz, Anna Bieżyńska (gościnnie), Bogumiła Trzeciakowska (gościnnie), Michał Kruk, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *