Urodziny Manufaktury 2019

W najbliższą sobotę, 11 maja, Manufaktura rozpocznie świętowanie trzynastych urodzin. Na tych, którzy uwielbiają świętować i dobrze się bawić czekają niecodzienne atrakcje. Gwiazdą wieczoru będzie zespól Bajm.

Bajm przyjedzie do Łodzi z niezwykłym programem „Płynie w Nas Gorąca Krew – 40 lat” – to trwający dwie godziny show muzyczno-wizualny podsumowujący cztery dekady istnienia zespołu na polskim rynku muzycznym. Podczas koncertu z okazji 13. urodzin Manufaktury będzie można nie tylko usłyszeć największe przeboje Bajm, ale także zobaczyć materiały zdjęciowe i filmowe, które pojawią się na wielkich ekranach z boku i z tyłu sceny. Będzie to spektakularny, multimedialny show, który przeniesie widzów do każdej z czterech dekad twórczości zespołu. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:30.

Świętowanie rozpocznie się jednak znacznie wcześniej. Od godziny 10 w rotundzie galerii handlowej magiczne podwoje otworzy dla dzieciaków Akademia Pana Kleksa a w niej: piosenki, konkursy, lekcje magii i warsztaty w czarodziejskiej kuchni. Lekcje pod okiem profesora Ambrożego Kleksa rozpoczną się o godzinie 12 i potrwają do 20.

Na tych, którzy kochają adrenalinę, czekać będzie skok na bungee z siedemdziesięciometrowego dźwigu. Koszt zabawy to 100 zł, nad bezpieczeństwem skoków czuwać będzie ekipa doświadczonych instruktorów, którzy od 8 lat przyjeżdżają do Manufaktury i prowadzą jedyne w naszym województwie skoki na bungee. Skakać mogą dorośli i młodzież po 16 roku życia, z pisemną zgodą opiekunów, którzy jednak muszą pojawić się osobiście.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy oczywiście Tyrolka w Manu – zjazd na stalowej linie piętnaście metrów nad rynkiem Manufaktury kosztuje do 35 zł. Ekstremalne emocje gwarantuje Mega Drop, czyli wieża swobodnego spadania. Za 20 zł można będzie „spaść” z wysokości 40 metrów i poczuć prędkość do 100 km/h. Miłośnicy bujania mogą liczyć na Street Fighter – karuzelę, która ruchem wahadłowym wznosi się 16 metrów nad ziemię, dodatkowo siedziska obracają się wokół własnej osi – bilet kosztuje 20 zł.

Dla uspokojenia emocji świetnie nadaje się Młyńskie Koło – trzydziestometrowa karuzela pozwoli zobaczyć Łódź z niecodziennej perspektywy. W dwudziestu stylizowanych gondolach jest miejsce dla osiemdziesięciu osób (bilet normalny 15, ulgowy 13 zł).

Najmłodsi na pewno nie ominą atrakcji wesołego miasteczka – czeka tu na nich Zamek Strachu i Pałac Śmiechu (bilet kosztuje 8 zł). W lunaparku nie może też zabraknąć samochodzików – zabawę dla całych rodzin gwarantuje Autodrom z 16 pojazdami gotowymi do zderzeń (koszt to 15 zł od autka).

Przez cały dzień na rynku Manufaktury będzie można spotkać szczudlarzy, którzy będą mieli dla gości kolorowe balony, a także inne niespodzianki, między innymi bezpłatne bilety do wesołego miasteczka.

Opera wychodzi na ulice

Tydzień poprzedzający plenerową premierę opery „Człowiek z Manufaktury” to czas, kiedy na ulicach miasta będzie można zobaczyć najbardziej spektakularne fragmenty sztuki.

W poniedziałek (13.05) u zbiegu ulic 6 Sierpnia i Piotrkowskiej, będzie można spotkać Konia-Marynarza, jedną z najbardziej niezwykłych postaci występujących w operze. Koń-Marynarz obiecuje łódzkiemu „królowi bawełny” Izraelowi Poznańskiemu wspaniałą wycieczkę statkiem klasy lux, a będzie to jego ostatnia podróż do krainy zmarłych. W pół-człowieka, pół-konia wcieli się warszawski kontratenor Michał Sławecki, który śpiewał na najbardziej znanych polskich i światowych scenach. Występ odbędzie się w godzinach 18 – 20.

Z kolei w czwartek (16.05) między godziną 16 a 18 na rynku Manufaktury będzie można zobaczyć niezwykły Taniec Żywiołów. Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia, czyli najpotężniejsze siły wszechświata, które muszą współistnieć w harmonii, aby utrzymać równowagę życia. W Żywioły wcielą się najlepsi artyści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Oba wydarzenia są zapowiedzią plenerowej premiery opery „Człowiek z Manufaktury”, która odbędzie się w sobotę (18.05) o godzinie 20 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. Wstęp na widowisko jest wolny, ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na spektakl można odbierać od jutra (10.05) do środy (15.05) w punkcie info Manufaktury, w godzinach pracy galerii handlowej.

Plenerowa premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbędzie się w sobotę (18.05) na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. To historyczne wydarzenie dla Łodzi i jej mieszkańców. Prace nad operą trwały ponad trzy lata. Na dwóch ogromnych scenach które staną na rynku, wystąpią miedzy innymi: słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska, wybitny aktor filmowy Wojciech Pszoniak i znakomity baryton Stanisław Kierner, a także blisko dwustuosobowy zespół Teatru Wielkiego. Spektakl reżyseruje Waldemar Zawodziński. Światowa prapremiera opery odbyła się w lutym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, jednak od początku tego trwającego ponad trzy lata projektu artystycznego, było wiadomo, że sceną dla widowiska stanie się Rynek Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, a naturalną scenografią – zrewitalizowane, pofabryczne budynki Manufaktury.

„Człowiek z Manufaktury” to jedyna w swoim rodzaju opera o mieście. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia dziewiętnastowiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny, oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja drugiego aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako Manufaktura. W drugim akcie zostały przywołane wątki z życia i działalności autentycznych osób: likwidatora „Poltexu” Mieczysława Michalskiego oraz wizjonera Cypriana Kosińskiego.

Nowe fontanny na urodziny Manufaktury

Feeria barw rozświetli najdłuższą fontannę w Europie. Będące od lat wizytówką Manufaktury fontanny przeszły właśnie gruntowną modernizację – teraz strumienie wody będą nie tylko podświetlone, ale również zintegrowane z systemem nagłośnienia, dzięki temu odwiedzający centrum będą mogli wziąć udział w świetlno-muzycznym show. Premiera już w najbliższy piątek (10.05) z okazji 13. urodzin Manufaktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *