6 urodziny Planetarium EC1 i 4 urodziny Centrum Nauki i Techniki EC1: 6 stycznia 2022.

„Otwieramy drzwi do interaktywnych eksperymentów i inspirujących spotkań, które pomagają lepiej zrozumieć świat” – taką propozycję wartości przyjęliśmy po kilku latach działalności i zebraniu wielu doświadczeń – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca placówką – Chcemy zatem poruszać tematy, które są ważne dla teraźniejszości i przyszłości świata. Przekazywać wiedzę, ułatwiać zrozumienie i wskazywać, jak ważne jest oparte na nich myślenie w świecie zalanym sprzecznymi informacjami. Nauka jest fundamentem, który pozwala budować rozwiązania przyszłości, czy mówimy o nowych technologiach, walce z ocieplaniem się klimatu, czy strategiach radzenia sobie z pandemią. Chcemy to jednak robić przystępnym językiem i poprzez zabawę, zachęcając do samodzielnych poszukiwań i podsycając naturalną dla ludzi ciekawość.

Z okazji urodzin Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz z Planetarium EC1 poprowadzą swoje gościnie i gości od lat 70. PRL do nowej ery kosmicznych podróży. Zaczniemy od wycieczki przez EC1 sprzed kilku dekad a nasi przewodnicy wcielą się w rolę mistrzów zmiany. Przekonacie się, jak wyglądała praca w dawnym łódzkim obiekcie przemysłowym w czasach, kiedy termin instalacji domowego telefonu można było ustalić na rok 2000, kolorowy telewizor był prawdziwą atrakcją a banany – istnym rarytasem!

Od czasów, w których przyszłość energetyki zdawała się nieodwołalnie wiązać z węglem przejdziemy do świata zapylaczy i roślin a wreszcie do tematyki less waste. Zobaczymy, jak bardzo zmieniła się ludzka wiedza na temat konsekwencji postępu i globalna świadomość ekologiczna.

Stamtąd zaś Planetarium EC1 zaprosi do fascynującej rozmowy na temat szans odkrycia pozaziemskich cywilizacji. Autorski pokaz pod tytułem „Sygnał” przypomina swoją konstrukcją słynny program „Sonda”, w którym – jeszcze na czarno-białym ekranie – sceptyk i entuzjasta ścierali swoje opinie w pełnej szacunku dyskusji na naukowe tematy.

I tacy chcemy być – podsumowuje Magdalena Kosiada-Sylburska – odważni, rzeczowi i inspirujący. Nawiązujący do historii, ale również gotowi na wyzwania przyszłości. Centrum Nauki i Techniki EC1 serdecznie zaprasza do zabawy z nauką na serio.

PROGRAM 6.01.2022:

Planetarium EC1 – pokaz „Sygnał”

6 lat temu, z okazji otwarcia Planetarium, zaprezentowaliśmy publiczności pokaz zatytułowany „Sygnał”. Pokaz porusza temat, który jest jedną z największych zagadek nauki, czy  jest życie we Wszechświecie poza Ziemią. I nie chodzi nam tylko o życie w postaci mikroorganizmów, ale też o wysoko rozwinięte cywilizacje. Taka możliwość fascynuje  ludzkość od setek lat, o czym świadczy, chociażby, zainteresowanie literaturą science-fiction.  Pokaz próbuje odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest życie? Jakie są szanse na to, że rozwinęło się ono gdzieś w odległych układach planetarnych? Sygnalizujemy naszą obecność na Ziemi wysyłając wiadomości na sondach kosmicznych. Czy mamy możliwości  nawiązania kontaktu z inną cywilizacją, która, być może, też szuka kosmicznych sąsiadów?

Godziny: 12:00 i 17:00

Limit miejsc: zgodnie z liczbą dostępnych miejsc w Planetarium EC1

Cena: 20 zł bilet normalny; 14 zł bilet ulgowy (ec1lodz.pl/cennik)

W świecie pszczół – tworzymy świece z pszczelego wosku (Warsztaty).

Owady pełnią kluczową rolę w przyrodzie. Przyczyniają się do zapylania ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Jedną z większych grup owadów zapylających stanowią pszczoły. Na świecie żyje ich ponad 20 000 gatunków. W Polsce natomiast około 500 i tylko jeden z nich, pszczoła miodna, pozostaje pod opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki należą do tzw. pszczół dziko żyjących. Zapraszamy na warsztat, podczas którego dowiecie się między innymi co to jest pszczela rodzina oraz jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata.

Warsztat poprowadzą doświadczeni pszczelarze. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski oraz wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego.

Godzina: 11:30;

Limit miejsc: 15

Cena: 20 zł bez biletu do CNiT EC1; 10 zł z biletem do CNiT EC1

Zero Waste czy less waste? (Atrakcje na ekspozycji).

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda proces wytwarzania przedmiotów, ale z perspektywy powstających przy tym… śmieci? Słyszeliście o zero waste, ale nie wiecie jak żyć bardziej eko? Zapraszamy na nasze warsztaty, na których poruszymy tematykę nie marnowania oraz ograniczania ilości wytwarzania śmieci. Omówimy procesy powstawania produktów, odpadów jakie powstają w trakcie oraz co się z nimi dzieje, kiedy w nasze ręce trafiają już zapakowane produkty, takie jak żel pod prysznic, spodnie dżinsowe czy słuchawki.

Plan warsztatów:

  • krótko o nurcie zero waste
  • wspólne wymyślenie drogi wytwarzania produktów
  • zaznaczenie tej drogi na mapie; wizualizacja ilości śmieci, które powstają przy okazji procesów produkcyjnych
  • dyskusja na temat śmieci oraz odpadów i ograniczeniach nurtu zero waste, less waste
  • co możemy zrobić aby znaleźć się w nurcie less waste? Porady praktyczne

Godziny: 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00

Maszynownia – II piętro

Limit miejsc: 10

W cenie biletów do CNiT EC1

Wystawa „Tajemnice Pyłków”. (Atrakcje na ekspozycji).

W dniu urodzin Centrum Nauki i Techniki EC1 zapraszamy naszych Zwiedzających do eksploracji zakamarków Centrum! W grze zatytułowanej: „Gloria Historia” uczestniczki i uczestnicy poszukują miejsc wskazanych na starych fotografiach (oczywiście każdy otrzyma kartę z ich wydrukami). Po znalezieniu wskazanych na zdjęciach maszyn, miejsc, urządzeń (co może wcale nie być zbyt łatwe!), gracze wykonują zdjęcia tych miejsc. Po zakończeniu całej misji pokazują komplet fotografii a my wręczamy specjalne urodzinowe dyplomy uznania.

Gra przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Na III piętrze Chłodni Kominowej, gdzie znajduje się fascynująca wystawa Tajemnice Pyłków dostępne będą kolejne atrakcje, których tematyka nawiązuje do zagadnień biologicznych. Pozostaniemy zatem wśród roślin i zapylaczy, nawet jeżeli za oknem trwa prawdziwa zima!

Dostępne będą także karty pracy dla dzieci i broszurki dla młodszych i nieco starszych, związane z tematyką wystawy, oraz krzyżówka z kodami QR dla dociekliwych poszukiwaczy (konieczna aplikacja do odczytu kodów QR). A ponieważ przyroda jest pełna zagadek, my także przygotowaliśmy jedną… ciekawe czy uda się ją rozwikłać.

Cały dzień.

 Chłodnia Kominowa – III piętro

W cenie biletów do CNiT EC1

Spacerem do lat…70. (Atrakcje na ekspozycji).

Centrum Nauki i Techniki EC1 działa co prawda od 5 lat, ale jest spadkobiercą tradycji dawnej Elektrowni Łódzkiej a następnie Elektrociepłowni Numer 1. I właśnie z okazji urodzin CNiT EC1 chcemy dać Wam szansę na wejście w role pracowników elektrociepłowni. Tym razem jednak nasze oprowadzanie przeniesie Was w lata… 70.

Nasi przewodnicy wcielą się w rolę mistrzów zmiany. Przeprowadzą Was przez przeszłość energetyki. Wspólnie odwiedzimy miejsca takie jak: dział nawęglania, kotłownia, maszynownia, nastawnia, rozdzielnia i szatnia historyczna, oczywiście opisując rolę tych miejsc w funkcjonowaniu EC1 i uzupełniając te informacje dodatkowymi ciekawostkami.

Po zwiedzaniu można, już na własną rękę, zwiedzić pozostałe wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1.

Każde oprowadzanie potrwa około godziny.

Godziny: 11:15, 13:15,

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Przetwarzanie Energii”: 16:15

W cenie biletów do CNiT EC1

Limit miejsc: 25

Ekodom – energia w naszym codziennym życiu. (Warsztaty).

Jak ją oszczędzać? Jak być eko dla naszej planety?

Włączenie światła, odkurzanie, ładowanie telefonu… te czynności wykonujemy machinalnie i najczęściej bez zastanowienia. A jednak mają one wpływ na zmiany klimatyczne oraz na zasobność naszych portfeli. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i rosnących cen energii, nasze zajęcia mogą być inspiracją i pomocą w racjonalnym zarządzaniu zasobem, bez którego nie da się wykonać żadnej pracy: energią.

Uczestnicy tych zajęć dowiedzą się, jak korzystać z wydajnych urządzeń elektrycznych i używać ich w racjonalny sposób. Dowiedzą się jak można oszczędzać energię w domu w trakcie codziennych czynności, w jaki sposób czytać etykiety energetyczne oraz wykresy. Dowiedzą się też, które urządzenia domowe pobierają najwięcej energii oraz zdobędą ogólną wiedzę na temat ekologii oraz zarządzania zużyciem energii.

W zajęciach może wziąć udział jednorazowo do 15 osób

Zajęcia trwają około godziny.

Godzina: 14:00

Uczestniczki i Uczestnicy spotykają się w Strefie Wejścia do CNiT EC1

Limit miejsc: 15

Cena: 20 zł bez biletu do CNiT EC1; 10 zł z biletem do CNiT EC1

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Weekend Kultura bez Barier 2020
mixer_czarny
Mixer Kultury – wielki finał
PLAKAT_FOLKOWE_2016
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*