fotofestiwalOW czwartek, 6 maja, w przestrzeniach Łódź Art Center oficjalnie otwarto tegoroczną edycję Fotofestiwalu. Gości przywitał Krzysztof Candrowicz, Dyrektor Artystyczny festiwalu.
 

Poza tytułową wystawą „All my lovin – Wszystko o miłości”, wielbiciele fotografii spragnieni artystycznych doznań mogli podziwiać m.in. ekspozycje „Grand Prix Fotofestiwal” oraz „Fabrykę fotografii”, czyli Przegląd Szkół Fotograficznych.

Podczas inauguracji wręczono pierwsze nagrody. Za najlepszą wystawę spośród 10 prezentowanych projektów w ramach Grand Prix Fotofestiwal jury uznało “Miłość o poranku” autorstwa Katrin Trautner z Niemiec. Autorka odebrała nagrodę SanDisk Grand Prix Award w wysokości 10 tys. Wyróżnienia otrzymali Ditte Haarløv Johnsen (Dania) – “Pamiętnik z Maputo” i Max de Esteban (Hiszpania) – “Le veritable vertige c’est l’absence de la folie”. Najzdolniejszym studentem biorącym udział w Przeglądzie Szkół okazał się słuchacz łódzkiej uczelni Michał Nowak. 

 
fotofestiwalO1 
fot. Marta Roszkowska

Wystawy

ALL MY LOVIN’. Wszystko o miłości to wystawa o intymności, czułości, lęku, przemijaniu i kompromisach. To szereg niezwykłych spotkań z ludźmi, którzy szczerze opowiedzieli swoje historie. Konfrontacja z nimi wymaga od widza dużo wrażliwości, ale i odwagi, pozwalającej na przywołanie własnych doświadczeń i wspomnień. To, oprócz spotkania z człowiekiem, także głęboka analiza relacji międzyludzkich, zmieniających się norm społecznych i niezmiennych potrzeb.

fotofestiwal07

fot. Marta Roszkowska

– Nie ukrywam, że idea wzięła się bezpośrednio z naszego życia – mówi Krzysztof Candrowicz, dyrektor artystyczny Fotofestiwalu i jeden z kuratorów wystawy. Pomysł na ALL MY LOVIN’ jest wynikiem długich rozmów trzech kuratorów: Peggy Sue Amison, Krzysztofa Candrowicza i Christopha Tannerta, zainspirowanych pracami Douga DuBois z cyklu zatytułowanego Wszystkie dni i noce. Dyskusje o pracach Douga doprowadziły ich do rozmowy na temat relacji międzyludzkich. Dlaczego ciągnie nas do ludzi, z którymi się związujemy? Co sprawia, że wybieramy pewnych ludzi, a nie innych? Czasem relacje te pojawiają się w wyniku zbiegu okoliczności, innym razem w reakcji na inne doświadczenia. W jaki sposób związki te mogą być zarówno wymagające, jak i satysfakcjonujące? W jaki sposób fotografowie przekładają te doświadczenia na swoje prace i jak to wpływa na ich odbiorców? ALL MY LOVIN’ to opowieść o pasji, walce, kompromisie, tęsknocie i czułości.

Carolle_Benitah_Just_the_two_of_us_9

Carolle Benitah, Just the two of us


Grand Prix Fotofestiwal

Indywidualne wystawy wyselekcjonowane spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku nadeszło ponad 550 zgłoszeń, z których jury fotofestiwalowe wybrało 10 projektów. Wystawy nie łączy wspólny temat, ma ona być prezentacją kilku ciekawych sylwetek i tematów. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały aż 3 projekty polskich artystów. Między innymi Łukasza Skąpskiego, który podążył śladami Zofii Rydet i stworzył współczesny zapis socjologiczny prezentujący polskie domy i ich mieszkańców. W zestawie znalazły się także m.in. przejmujące i zaskakująco osobiste „pamiętniki” Ditte Haarløv Johnsen, Martina Bogrena i Freda Hueninga, a także odważny projekt młodej niemieckiej artystki Katrin Trautner, poruszający temat miłości fizycznej osób starszych.

fotofestiwal04

fot. Marta Roszkowska

W tym roku Grand Prix Fotofestiwal otrzymała Katrin Trautner za wystawę „Miłość o poranku”. – Społeczeństwo nie może uniknąć rzeczywistości, jaką przynosi drastyczna zmiana demograficzna: wzrastająca średnia długość życia i jednoczesny spadek liczby urodzeń. Pomimo to, wciąż dobrze się ma odwieczny mit młodości.

Co tak naprawdę oznacza słowo „stary”? W tej serii zdjęć rozważam to pytanie, rzucając nowe światło na obarczony negatywnym ładunkiem wizerunek starzenia się, tworząc w ten sposób przestrzeń, w której obsesja na punkcie młodości może zostać podana w wątpliwość. Stosując metody dokumentalne, podejmuję temat, który do tej pory stanowił tabu: przedstawiam erotyzm w podeszłym wieku. 

 
Katrin_Trautner_Morgenliebe_Morgenliebe_3
Katrin Trautner, Morgenliebe, Morgenliebe

Fabryka Fotografii – Przegląd Szkół Fotograficznych
 
Jedna z najbardziej charakterystycznych wystaw Fotofestiwalu, podczas której swoje prace wystawiają studenci polskich i zagranicznych szkół.

Do udziału w Fabryce Fotografii zostają zaproszone szkoły i wydziały fotograficzne oraz profesorowie, których zadaniem jest wytypować najzdolniejszych studentów. Corocznie organizowana Fabryka pozwala na regularny przegląd najciekawszych prac i młodych artystów kończących szkoły oraz na konfrontację uczelni i poszczególnych pracowni.

 
ASP_Lodz_Michal_Nowak_3
Michał Nowak, 3
Tegoroczny zwycięzca Przeglądu Szkół, Michał Nowak, zaprezentował „Przestrzeń rozwiązań alternatywnych”. Instalacja przedstawia relacje między organizmem a przestrzenią, sugeruje iż ewolucja organizmu jest determinowana zmianami przestrzeni i odwrotnie.


Tuż po godzinie 20:00 goście Fotofestiwalu mieli okazję uczestniczyć w otwarciu ekspozycji w pobliskiej zabytkowej Elektrowni Scheiblera. Tam, pod patronatem Fashion Philosophy Fashion Week, swoje prace zaprezentował duet fotograficzny Magda Wunsche&Samsel.
 
fotofestiwal06
 fot. Marta Roszkowska
Magda Wuensche – Urodzona w Polsce. Jako dziecko wraz z rodziną wyemigrowała do Szwajcarii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w St. Gallen oraz L’Ecole de la Photographie Creative w Lozannie. Poza tym ukończyła szkołę baletową „Modern Dance” w Zurichu.
Agnieszka Samsel – Ukończyła psychologię na SWPS w Warszawie. Pracowała jako redaktor mody i stylistka w magazynach ELLE i Twój Styl. Następnie zajmowała się produkcją sesji zdjęciowych. To doświadczenie związane z różnymi aspektami fotografii wykorzystuje teraz tworząć duet fotograficzny razem z Magdą Wunsche.

Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010
Fotofestiwal 2010 Fotofestiwal 2010

 
Zobacz także:

Fotofestiwal 2010 – program imprez

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Roma
Roma – Cyganie. Historia i kultura
IMG_6199
Will I be missed? w Cafe Foto 102 (foto)
obrazy_006
Lech Kaczyński w obiektywie fotoreporterów (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*