Do Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok trafił pomysł artystycznej rewitalizacji 30 skrzynek dystrybucyjnych znajdujących się w centrum Łodzi. Przedsięwzięcie zgłosił Przemysław Gralewski. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pn. „Upiększmy Łódź i dajmy turystom powód do pochwał” polegające na artystycznej rewitalizacji zniszczonych skrzynek energetycznych poprzez pomalowanie ciekawym graffiti i stworzeniu szlaku turystycznego zyskało uznanie łodzian, a Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi zaangażowało się w prace nad wyłonieniem wykonawcy.

Artystyczna rewitalizacja łódzkich skrzynek ma już swoją historię. Pierwszym pomysłodawcą i wykonawcą dwóch edycji artystycznych rewitalizacji skrzynek w latach 2012-2013 było Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”, które stworzyło dwie ścieżki – Małych Kamienic Łodzi oraz z okazji roku Juliana Tuwima, Małe Kamienice Tuwima. Niektóre z tych skrzynek stoją do dziś jako małe formy street artu, cieszą przechodniów kolorem i ciekawą formą prezentacji najpiękniejszych łódzkich kamienic. Może właśnie dlatego Stowarzyszenie to wygrało ogłoszony przez Prezydenta Miasta Łodzi, Panią Hannę Zdanowską konkurs i przystępuje do wykonania nowego szlaku turystycznego, tym razem na podstawie pomysłów zgłoszonych przez łodzian. W otwartym konkursie zrealizowanym za pośrednictwem Facebooka pn. Gra w skrzynki o Łodzi, do którego zgłosiło się ponad 15 projektodawców, przesłanych zostało przeszło 100 autorskich pomysłów na szablony. Prace dotyczyły tematów związanych z postindustrialną Łodzią, ważnymi wydarzeniami z historii Łodzi oraz bardziej dowolnego tematu „ŁÓDŹ albo łódź”.

Spośród nich komisja konkursowa wybrała 30 projektów, które zostaną odwzorowane na skrzynkach znajdujących się w centrum Łodzi.  Wybrane do artystycznego wykonania skrzynki są administrowane przez Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź Miasto. Instytucje te bardzo chętnie podjęły współpracę, ponieważ z obserwacji poprzednich edycji wynika, że artystycznie odnowione skrzynki nie są niszczone przez wandali w takim stopniu jak to można zaobserwować na naszych ulicach. Prace zespołu artystów zatrudnionych do wykonania artystycznego odnowienia skrzynek będą trwały ponad miesiąc, zakończą się we wrześniu tego roku. Następnie, na podstawie nowego szlaku turystycznego utworzonego z  artystycznie pomalowanych skrzynek zostanie opracowana i udostępniona gra miejska. Dyrektorem artystycznym całego przedsięwzięcia jest znany łódzki artysta Egon Fietke. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Facebooka (Gra w skrzynki o Łodzi) oraz na strony Urzędu Miasta Łodzi, turystyczna.lodz.pl oraz Stowarzyszenia nacodzieniodswieta.pl.

LISTA LAUREATÓW:
 ADAM KABAT
1.    CEGLANA ŁÓDŹ
2.    FABRYKOWANA
3.    MANU-FAKTURA
4.    POCZĄTEK MANUFAKTURY
5.    SFILMOWANA ŁÓDŹ
KAMIL KOWALSKI
6.    FABRYCZNA
7.    KOPIA KALISKA
8.    ORZEŁ ÓCKI
9.    POLESIE
10.    RATUNKOWA
11.    KAMIENICA
12.    KAROLEW OC
13.    LIMANKA
14.    LODZ I LOVE THIS GAME
15.    LOWE ROWER
16.    OC CALA DOBE – KOPIA
17.    OC FILMOFFA
18.    OC PAPIEROS
19.    OC RATUNKOWA
BARTŁOMIEJ GŁADKIEWICZ
20.    LET’S COLOUR IT BG
PAULINA GRZELIŃSKA
21.    ŁÓDZKIE LOTY 2
22.    NIC CO ŁÓDZKIE KOLOR
23.    GALANCIE
24.    MIGAWKA
25.    KRAŃCÓWKA
BARTOSZ DALECKI
26.    PLAC WOLNOŚCI
27.    STARA NOWA ŁÓDŹ FABRYCZNA
KRZYSIEK WIERUSZEWSKI
28.    TUWIM
TOMASZ KAMIŃSKI
29.    FORREST TUWIM
30.    MY HOME ŁÓDŹ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2310_kopia
OTWartA WYSTAWA 2017 (foto)
Wyjątkowy turnus z Fundacją „Krwinka” w Rogowie (foto)
IMG_0765
Łodzianin Roku 2014 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*