frania-11W Łodzi rozpoczęły się pierwsze działania w ramach projektu UNIQA Art Łódź.  W obrębie ulicy Piotrkowskiej na bazie słupów plakatowych powstanie 6 instalacji artystycznych. Słupy zostaną zamienione na ogromne przedmioty-ikony związane z okresem PRL-u. 

Przy Piotrkowskiej 103 stanie przeskalowana, słynna pralka „Frania”, na Placu Wolności oglądać będzie można ogromny syfon do wody sodowej, zaś na placu przed DH „Magda” jeden z słupów upodobniony zostanie do aluminiowej „węgierskiej” kawiarki. Charakter instalacji jest tymczasowy, a czas ekspozycji planowany jest na okres dwóch-trzech miesięcy.

Projekt przygotował artysta ze Szczecina ukrywający się pod pseudonimem Lump.  Absolwent poznańskiej ASP, malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf.

– To jeden z niewielu polskich artystów związanych z nurtem tzw. „ street artu”, którego działania wykraczają poza płaszczyznę malarstwa ściennego. Oprócz wielkoformatowych murali, jedną z głównych inicjatyw artysty jest projekt „Kingsize”, w ramach którego powstają tymczasowe instalacje artystyczne, wykorzystujące efekt przeskalowania. Bazując najczęściej na przedmiotach związanych z codziennym życiem, artysta zmienia zastany charakter różnych elementów ulicznej infrastruktury i przekształca je w nowe, znacznie „powiększone” realizacje artystyczne. Dzięki tego typu zabiegowi, w przestrzeni miejskiej pojawiają się lekko surrealistyczne, ogromne obiekty pozbawione zupełnie swojej pierwotnej funkcji – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź.

joomplu:112178

Instalacje będą w pełni gotowe 29 lipca, tak aby łodzianie mogli je podziwiać specjalnie z okazji 593. Urodzin Łodzi. Instalacje powstaną w następujących miejscach:
– 3 instalacje na Placu Wolności
– 2 instalacje na placu przy DH „Magda”
– 1 instalacja przy ul. Piotrkowskiej 103

– Dla mnie, niezwykle istotnym w projekcie „Kingsize” jest zachowanie dużej dozy humoru. To nie jest sztuka, starająca się diagnozować głębsze, poważniejsze obszary życia ludzkiego. Nie znajdziemy tutaj zaangażowania politycznego, nie doświadczmy duchowej metafizyki, nie wejdziemy w złożony, wielopoziomowy dyskurs próbujący lawirować w meandrach filozofii. Twórczość Lumpa ma nie być sztuką pisaną przez „duże S”, do której usilnie trzeba dopisywać skomplikowaną ideologię. Celem „Kingsize’u” jest po prostu dobra, ale wysmakowana i inteligentna zabawa, żonglująca prostymi symbolami. Te instalacje nie zabiegają o atencję jaskrawością oraz natężeniem kolorów, a zabieg przeskalowania tworzy nieoczywisty, subtelny „zgrzyt” w codziennym, często dość bezrefleksyjnym poruszaniu się po mieście – dodaje Michał Bieżyński.

Cykl instalacji autorstwa Lumpa jest pierwszą realizacją w ramach międzynarodowego projektu sztuki w przestrzeni miejskiej UNIQA Art Łódź. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo wpiszą się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, a tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji nie związanych tylko z malarstwem. Do końca 2016 r. powstanie w sumie 6 różnych realizacji artystycznych stworzonych przez artystów m.in. z Polski, Hiszpanii i USA.

/fot. Marcin Jurkiewicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6888
Inauguracja roku kulturalnego (foto)
Zakończenie wakacji w Aleksandrowie Łódzkim (foto)
Moto Weteran Bazar – styczeń 2019 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*