DSC_006523 maja 2015 w ramach cyklu imprez okolicznościowych związanych z 70. rocznicą utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego miało miejsce uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, w trakcie których miało miejsce wręczenie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego panu profesorowi Umbertowi Eco.

Jest to już czterdziesty taki tytuł w karierze wybitnego Włocha, przy czym drugi w naszym kraju, a nie są to jedyne wyróżnienia którymi został uhonorowany. Jest, między innymi, laureatem takich nagród jak: Premio Strega, Marshall McLuhan Award – Unesco Canada and Teleglobe, Premio Bancarella, Kenyon Review Award. Jest również komandorem francuskiej Legii Honorowej.

Urodzony w 1932 roku w piemonckiej Alessandrii profesor to światowej sławy semiolog, filolog i mediewista, bibliofil, eseista, znawca komunikacji społecznej. Jest również cenionym felietonistą i powieściopisarzem. Wśród tych ostatnich, najbardziej znaną jest oczywiście „Imię Róży”, ale nie jest jedyną znaną powieścią Umberta Eco (inne to między innymi: „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego”, „Baudolino”, „Tajemniczy Płomień królowej Loany”, „Cmentarz w Pradze”. A także najnowsza, niedawno wydana w języku polskim – „Tytuł na pierwszą stronę”).

W trakcie laudacji Artura Gałkowskiego, szef Zakładu Italianistyki Katedry Filologii Romańskiej, powołany w listopadzie zeszłego roku na promotora przewodu doktorskiego, odnosił się między innymi do tego popularnego aspektu dorobku zawodowego profesora Umberta Eco, jednak całość mowy ukazywała ogrom prac jak i mnogość dziedzin na których w trakcie swojej kariery się udzielał. Nie bez powodu został uznany jednym z największych współczesnych nam myślicieli.

joomplu:90732

Sam laureat najwyższego honorowego tytułu, jaki łódzka uczelnia mogła przyznać, w swojej mowie początkowo odniósł się do swoich związków z polską kulturą. Dorastał mając kontakt z twórczością miedzy innymi Szopena czy Sienkiewicza, wspominał o późnym kontakcie z Wisławą Szymborską, komentując, że „zaiskrzyło między nami na tyle, że żartowaliśmy, że gdybyśmy spotkali się wcześniej, to mogłaby z tego wyniknąć historia miłosna”. Zgłębiał dzieła Tadeusza Kotarbińskiego czy Erazma Ciołka.

Podkreślając związki Polski z rozwojem semiotyki przeszedł płynnie do głównego tematu swojego wystąpienia, czyli przeszłości i przyszłości tej dziedziny nauki. Skupił się też nad rozróżnieniem zakresu semiotyki szczegółowej i ogólnej, zaś nakreślając rozwój tej nauki, tak określił jej przypadający na XX wiek rozwój: „Zrozumiano wówczas, że przejąć władzę można nie za pomocą czołgów, lecz za sprawą radia i telewizji, a komunikacja może działać niczym przemysł ciężki.”

W podobnym duchu odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana tuż po samej uroczystości. W jej trakcie padały pytania nawiązujące do najnowszej, wspominanej już książki profesora: „Tytuł na pierwszą stronę”, o etyce i przyszłości dziennikarstwa. W tym duchu ciekawie prezentowało się pytanie ze strony jednej z popularnych rozgłośni radiowych – czym dla tak wybitnej postaci jest kolejny tytuł honorowy, nadany przez „skromny uniwersytet”. W odpowiedzi, Umberto Eco stwierdził, że to tutaj właśnie pracuje „kwiat naukowców”, który naucza „kwiat studentów”. Dodając, że to właśnie na Uniwersytecie Łódzkim znaleźli się szaleńcy, którzy „napisali to wszystko o nim i w związku z tym jest to powód, aby być bardzo zainteresowanym tym, co się na uczelni dzieje” (mając na myśli poświęconą mu książkę „Potęga intelektu”).

Na koniec profesor Eco odniósł się do pytania o przyszłość humanistów w obecnym, jakże uzależnionym od technologii świecie: „Przyszłość jest tylko dla humanistów. (…) Wyobraźnię pobudzamy bardziej czytając Homera, niż traktat o księgowości.”

Nagranie uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego profesorowi Umbertowi Eco jest dostępne w sieci

po polsku:

po angielsku:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7540
Spotkanie z Julią Fiedorczuk (foto)
Spotkanie z Piotrem Groblińskim (foto)
literatura_061
Kawiarnia Literacko-Muzyczna ze Sławą Lisiecką i Zdzisławem Jaskułą (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*