Owady pełnią kluczową rolę w przyrodzie. Przyczyniają się do zapylania ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Jedną z większych grup owadów zapylających stanowią pszczoły. Na świecie żyje ich ponad 20 000 gatunków. W Polsce natomiast około 500 i tylko jeden z nich, pszczoła miodna, pozostaje pod opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki należą do tzw. pszczół dziko żyjących. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, znikanie terenów zielonych przyczyniają się do zmniejszania populacji tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Nasze Centrum podjęło już działanie mające na celu pomoc owadom zapylającym. Wspólnie z naszymi gośćmi  postawiliśmy hotel dla owadów, który nie tylko daje im schronienie przed deszczem, mrozem czy drapieżnikami, ale też umożliwia budowanie gniazda. Nasza unikatowa wystawa pyłków roślin pozwalała na prowadzenie zajęć uświadamiających nam, że w świecie przyrody mikroskopijne elementy, takie jak właśnie pyłki czy małe owady, mają kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu. Szeroki pakiet zajęć, takich jak popularna „Akcja – biodegradacja!” stale wspomaga szeroko pojętą edukację na rzecz klimatu i ekologii.

Tej jesieni poszliśmy krok dalej i zaprosiliśmy bzyczących gości na nasz dach. Od września 2021 na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej posadowionych zostało pięć uli. Wiosną 2022 r. pojawi się kolejnych pięć domów pszczelich rodzin. Nasze działania przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają możliwość skorzystania z naszej nowej oferty warsztatowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? – te warsztaty są właśnie dla Was. Poprowadzą je oczywiście doświadczeni pszczelarze. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie zbudować dom dla owadów lub wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego. Równolegle z ofertą warsztatową proponujemy udział w ciekawych wykładach, także prowadzonych  przez specjalistów. Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i dostosowany do osób w różnym wieku. Czas zajęć to około 45 minut. Na ten rok przewidzianych jest 10 aktywności, kolejnych 20 planujemy na przyszły rok.

Jesień nie kojarzy powszechnie z zapylaczami i kwiatami i jest to absolutnie zrozumiałe – mówi Michał Kędzierski z Działu Doświadczenia Klienta CNiT EC1 – zależało nam jednak na szybkim uruchomieniu różnych form spotkań edukacyjnych, które doskonale wpiszą się w nasze projekty ekologiczne. Ciekawe przejście od chociażby wystawy pyłków roślin, która na stałe gości w naszym centrum, właśnie do tematyki zapylaczy daje pełniejszy obraz i wiedzę o fascynującym świecie natury. Centrum Nauki i Techniki EC1 istnieje właśnie po to: aby obrazowo, doświadczalnie prezentować zagadnienia, które czasem trudno zrozumieć posługując się wyłącznie teorią. Nasze pszczele rodziny wygodnie przezimują w EC1 a wiosną ruszą do pracy. My będziemy bardziej pracowici, ponieważ Będziemy o nich opowiadać nawet zimą – dodaje.

Dodatkowo w najbliższy weekend 2-3 października zapraszamy mieszkańców Łodzi na Festiwal Roślin, głównie doniczkowych, w okazyjnych cenach w EC1 Łódź (ul. Targowa 1/3). Warto przyjść, by sprawić sobie odrobinę radości na czas jesiennych dni. Każdy będzie mógł znaleźć dla siebie coś odpowiedniego: rośliny doniczkowe prosto z hodowli bez pośredników, rośliny małe i duże, rośliny bez chorób i szkodników, rośliny idealne by cieszyć oko w domowym zaciszu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Co można robić w łódzkich w parkach? – mapa od naukowców UŁ
18wrzesnia_029
I Festiwal Prawdziwej Czekolady (foto)
Festiwal Kolorów w Łodzi 2019 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*