29 września w przestrzeniach lobby Vienna House Andel’s Lodz zagoszczą prace współczesnych artystek, które tworzą poza granicami swojego kraju: Eugenii Jaeger oraz Iryny Dzyndra. Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” ma na celu wsparcie artystów z Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych nie mają szans na realizację swoich artystycznych planów. Wernisaż rozpocznie się 29 września o godz. 19:00 i będzie miał charakter otwarty. Wystawę będzie można oglądać do 17 października.

„Ukraine – Direction for Europe” to po “WOL / JNA UKRAINA” kolejny projekt mający na celu pokazanie siły ukraińskiej kultury i sztuki. Jego inicjatorem jest Fundacja Madame Chromatique, a Vienna House Andel’s Lodz wraz z Andel’s Art dołączyli do niego, udostępniając swoją przestrzeń na pierwszą wystawę dedykowaną drugiemu etapowi projektu. Wystawa odzwierciedla tęsknotę za wolnym, demokratycznym światem, w którym artysta ma nie tylko swobodę twórczą, ale także swobodę poruszania się i dzielenia się swoimi osiągnięciami z ludźmi w innych krajach.

W Galerii Andel’s Art będzie można zobaczyć prace dwóch artystek, które tworzą na uchodźctwie: Eugenia Jaeger – wielokrotnie nagradzana rysowniczka i graficzka, która mieszka w Niemczech. Jej prace były wystawiane w kraju, a także w Polsce, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Chinach, Finlandii, Rosji, Francji i Szwecji. Poprzez swoje charakterystyczne kompozycje bada relacje między jednostką a środowiskiem, uwzględniając granice naszej percepcji, kruchość przestrzeni i parametry czasu. Jaeger najczęściej stosuje techniki sitodruku z akrylami i ołówkami na płótnie lub papierze. Należy do Związku Artystów Niemiec i Szwedzkiego Stowarzyszenia Grafiki.

Iryna Dzyndra – urodzona w Łucku na Ukrainie przedstawicielka nowoczesnych trendów w sztukach plastycznych i dekoracyjnych. W swoich pracach kładzie nacisk na proces powstawania obrazu oraz na współzależność artysty i obrazu, kiedy to najpełniej materializują się możliwości retranslacji emocjonalno-wyobrażeniowego podłoża. Tematy wypowiedzi artystycznej autorki najczęściej ujawniają się w pejzażu, jej własnej wizji krajobrazu i przestrzeni, w której rozprzestrzenia się on ze wszystkimi najdrobniejszymi niuansami swego emocjonalnego zabarwienia. Kontemplacja, dialog, medytacja to priorytetowe zasady kontekstualnego wypełnienia dzieł artystki. Iryna Dzyndra ukończyła Lwowską Akademię Sztuki oraz Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

Wernisaż uświetni swoim koncertem Taras Hlushko, pianista z jedenastoletnim stażem współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wasyla Barwińskiego w Drohobyczu i Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie, gdzie zdobył kwalifikacje nauczyciela gry na fortepianie, koncertmistrza-akompaniatora, artysty zespołu kameralnego oraz pianisty-wykonawcy koncertowego. Laureat międzynarodowych konkursów artystycznych. Występuje na Ukrainie, w Szwajcarii i w Polsce zarówno w repertuarze klasycznym, jak i musicalowo-rozrywkowym.

Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” w Galeria Andel’s Art w Vienna House Andel’s Lodz potrwa
do 17 października (wstęp wolny). Wstęp na wernisaż będzie możliwy po wcześniejszym zapisie:
https://forms.office.com/r/AvBSxBGFuS
Wystawie towarzyszyć będzie wirtualna galeria, w której na odwiedzających będą czekać kulturowe odsłony prac i sylwetek artystycznych międzynarodowych twórców.
Jest to kolejny projekt Andel’s Art, który promuje polskich i zagranicznych artystów sztukiwspółczesnej. Powstał we współpracy z Madame Chromatique, Studio Kultura, Galerią Ars Novai Vienna House Andel’s Lodz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hubert_winczyk
Byle do wiosny w 6. dzielnicy (wideo)
39. Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne (foto)
Wojciech Jakubowski w Galerii Willa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*