Uczta Wartości / Ogród Rozkoszy Miejskich

W niedzielę, 16 czerwca w godz. 13-17:30 na Księżym Młynie odbędzie się artystyczny piknik – Uczta Wartości / Ogród Rozkoszy Miejskich.

Wspólnie z Przędzalnią Sztuki zbudujecie instalację z warzyw, owoców, słodyczy i jadalnych kwiatów. Skonsumujecie ją podczas symbolicznej plenerowej uczty. Weźmiecie udział w malarsko-performatywnych warsztatach „Ścieżka Różnorodności” prowadzonych przez Piotra Pasiewicza. Kilkunastometrowe podłoże rozpostarte na ziemi stanie się płaszczyzną do wspólnego dialogu i rozważań na temat kondycji współczesnego świata przełożonych na malarskie znaki. Wspólnie z Aleksandrą Chciuk przekonacie się, że każdy graficzny obraz i element architektury można przełożyć na muzyczną partyturę i na jej podstawie zagrać wspólny koncert. Plastyczne obrazy przetworzycie w dźwięki przy użyciu Kazoo – niepozornego instrumentu o dużych możliwościach. Na jeden dzień przestrzeń przy Kocim Szlaku na Księżym Młynie przekształci się w miejsce kreatywnych działań i plenerowa wystawę malarsko- graficznych instalacji przestrzennych i prac stworzonych podczas warsztatów.

Zapraszamy Was do wspólnych rozważań o wartościach przy użyciu słów, obrazów i dźwięków. Inspirując się obrazem Hieronima Boscha pt. „Ogród rozkoszy ziemskich” ukazującym symboliczną walkę człowieka z jego słabościami wspólnie zastanowimy się, co jest dla nas najważniejsze w życiu. Dobro, miłość, piękno, a może dobra materialne, przyjemność? Czy w pędzie codzienności, wciągnięci w rytm miejskiej dżungli mamy czas na kontemplację sztuki, przyrody, świata wokół nas? Jakimi kierujemy się wartościami? Czy nie gubimy się w otaczającej nas rzeczywistości, która zmienia się zbyt szybko, czy nie tracimy czegoś ważnego przytłoczeni nadmierną ilością bodźców, które otrzymują nasze zmysły? Usiądźmy razem przy jednym stole i porozmawiajmy, przekształćmy nasze myśli i refleksje w plastyczny znak, przetłumaczmy emocje na język sztuki , przełóżmy obrazy na dźwięki . Poczujmy, że jesteśmy wspólnotą, która tworzy coś razem. Poczujmy prostą zmysłową przyjemność budując artystyczną instalację z owoców i warzyw, a potem… skonsumujmy ją wspólnie. Bądźmy tu i teraz i zaobserwujmy obfitość barw, dźwięków, form i struktur późnej wiosny i stwórzmy nasz własny Ogród Rozkoszy Miejskich. Zainspirowani szaleńczymi wizjami z obrazów Hieronima Boscha, niekwestionowanego ojca surrealizmu, stwórzmy przestrzeń artystycznej nieskrępowanej swobody twórczej otwartej dla wszystkich. Spotkajmy się z drugim człowiekiem poprzez język sztuki, który nikogo nie wyklucza i nikogo nie ocenia. Zaangażujmy się w muzyczno – plastyczne działania twórcze, które wyzwolą nas ze schematycznych zachowań i codziennej rutyny. Poszukajmy uniwersalnych wartości, które nas łączą i jednoczą, bądźmy razem, twórzmy razem i uczmy się od siebie, bo tylko we wspólnocie jest siła.

Każdy może wziąć udział w naszej uczcie, bez względu na wiek, płeć, przekonania i poglądy. Szczególne uzdolnienia plastyczne i muzyczne nie są wymagane. W czasach przewartościowywania wszystkich wartości i rosnącej nieufności względem drugiego człowieka powróćmy do pierwotnej funkcji sztuki – katharsis . Spróbujmy poprzez sztukę oczyścić się i uwolnić skumulowane negatywne emocje oraz odnaleźć spełnienie poprzez wspólnotowość, dobro, wzajemny szacunek i doznania estetyczno – zmysłowe. Wychodzimy w przestrzeń miejską ze sztuką i zapraszamy Was do jej współtworzenia. Dołączcie do wspólnych twórczych działań, zapiszcie się na warsztaty i przekonajcie się, że sztuka otwiera na drugiego człowieka i jest fascynującą drogą do poznania samego siebie. Stwórzmy wspólny manifest pozytywnych wartości .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *