ucieczkaAkademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych jest punktem szczególnym na kulturalnej mapie Łodzi. To miejsce skupiające pasjonatów sztuki, bez względu na doświadczenie, czy wiek, stawiające przede wszystkim na entuzjazm, pasję i chęć realizowania się w sferze artystycznej. Doskonałym na to przykładem jest spektakl Ucieczka/Wycieczka przygotowany przez członków Centrum Aktywnego Seniora działającego przy AOIA

„Ucieczka / Wycieczka” jest kontynuacją historii przedstawionej w „Pękających torbach z papieru” ( spektakl ten spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony publiczności, zdobył też II miejsce na Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich) tym razem seniorzy wybierają się na wycieczkę, pierwszym przystankiem jest las, a stacją docelową ma być polskie wybrzeże. W trakcie rozwoju akcji wycieczka okazuje się być ucieczką, bowiem bohaterowie wyszli z ogrodu domu spokojnej starości, w którym przebywają, nic nikomu nie mówiąc. Wątek poszukiwań „ zbiegów” staje się równoległym do tego eksponującego przygody seniorów w lesie. A tych ostatnich nie mało, bohaterowie urządzają sobie zabawę na leśnej polanie, nie zabrakło śpiewów, tańców i alkoholu i wspomnień. Choć głownie spostrzeżenia miały charakter żartobliwy, nie zabrakło też odrobiny refleksji, czy nostalgii za dawnymi czasami. Zdecydowanie na scenie ( i publiczności) dominował jednak śmiech. Od aktorów emanowała pozytywna energia, widać było, że śpiew i taniec sprawiają im radość. Drobne uchybienia warsztatowe, jak choćby chwilowe problemy z tekstem należy wybaczyć, oficjalna premiera spektaklu będzie miała miejsce za dwa miesiące, do tego czasu z pewnością kwestie będą przyswojone przez wszystkich aktorów.

Spektakl godzien jest polecenia z pewnością osobą starszym, występujący zespół aktorski jest świetnym przykładem na to, że metryka nie jest żadnym wykładnikiem. Mam nadzieję, że zespół seniorów z AOIA zainspiruje innych, by otworzyli się, wyszli z domu, nie rezygnowali z życia tylko dlatego, że lata młodości mają już za sobą. To też ciekawe doświadczenie dla osób młodych, pozwalające zrozumieć starsze pokolenie, uświadamiające, że w każdym wieku ma się swoje potrzeby towarzyskie i artystyczne oraz chęć samorealizacji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
krl_ryszard_iii_20120403_2023394832
Król Ryszard III znów nagrodzony
Ludowa historia Polski w Teatrze Nowym (foto)
_MG_9677
Hejże weselisko w DK Ariadna (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*