Jak to jest, gdy trzeba uciekać z domu przed wielkim niebezpieczeństwem? Czy warto bać się inności? Na niełatwe pytania najmłodszym widzom pomoże odpowiedzieć najnowszy tytuł w repertuarze Teatru Muzycznego w Łodzi. Choć bajka muzyczna „Uchodźcy z planety Lagła” autorstwa i w reżyserii Agnieszki Rose przenosi publiczność w kosmos i świat śpiewających lalek – mówi  o rzeczach bliskich i aktualnych. Premiera 22 października.
 
Bajki z piosenkami to nie nowość w Teatrze Muzycznym w Łodzi, ale ta, która właśnie wchodzi na afisz, będzie wyjątkowa, ponieważ jej bohaterów zagrają muppety. To one będą przekonywać widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, że inność wcale nie musi być zła i nie trzeba się jej bać.
 
Rzecz dzieje się w gdzieś w kosmosie. Spokojne życie Ligiego, jego mamy i taty na planecie Lagła pewnego dnia zakłóca przybycie Cesarii. Zarozumiała i żądna pochwał smoczyca oczekuje od Lagłan uznania jej władzy, a gdy tego nie dostaje, w zemście niszczy planetę. Ligi z mamą uciekają w kapsule ratunkowej i lądują na planecie Pampimpia.
 
Autorką dialogów i tekstów piosenek oraz reżyserką przedstawienia jest Agnieszka Rose, aktorka stołecznego Teatru Syrena, która opracowała też scenografię spektaklu dla małych widzów.
 
– Maluchy mają w przedszkolach czy szkole nowych kolegów, mówiących innym językiem, po dramatycznych przejściach. Ale u nas nie będzie dosłownie – podkreśla reżyserka. – Poprzez scenografię i postaci lalek – uchodźców z innej planety, chcemy w ładny sposób oswoić inność, która nie musi być straszna i może być dla nas przyczynkiem do rozwoju i lepszego poznania samych siebie – dodaje.  
 
Muzykę do przedstawienia, w tym do piosenek skomponował Tomasz Filipczak. Jak zapowiada – melodie będą przystępne dla najmłodszej publiczności, podane nowocześnie i atrakcyjnie.
 
Na scenie obok wielkich lalek, autorstwa Konrada Czarkowskiego, które twórcy nazywają muppetami, zobaczymy Natana Nogaja w roli Ligiego, Aleksandrę Janiszewską w roli Lili. W kilku rolach – m.in. Smoczycy Cesarii i Pamgulki – wystąpi Agnieszka Gabrysiak, w Pam i Lajlę wcieli się Patrycja Lenarczyk-Onasz, a Szymona Jędrucha zobaczymy w roli Taty Pam i Taty Ligiego.  Premiera już 22 października na scenie kameralnej, a pokaz przedpremierowy zaplanowano dzień wcześniej.
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pomysłowe mebelki z gąbki w Teatrze Studyjnym
retro
RETRO/PER/SPEKTYWY: CHOREA Festiwal Teatralny Łódź 2010
Teulis_351x214
Teatr Cieni „Teulis” w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*