U schyłku „Roku Chopinowskiego” (foto)

Wykonawcami koncertu były studentki i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej. Opracowania programu i poprowadzenia opieki artystycznej podjęła się Pani prof. Krystyna Rorbach.
Koncert był niezwykłym przeżyciem dla uszu, duszy i wszelkich innych zmysłów. Ten zbiór 19 op. 74 pieśni Chopina jest skomponowany na fortepian, zaś słowa układali znani polscy poeci romantyczni, w tym wypadku w większości Stefan Witwicki, ale są też A. Mickiewicza i innych. Tematyka utworów przeważnie dotyka smutnych wojennych lub powstańczych losów naszej ojczyzny oraz przedwcześnie ginących w polu chłopców, ale też jest kilka pieśni o miłości, bo ta nie wybiera wojna czy pokój jest na świecie, przychodzi i już.
Spoza zbioru wykonane były jeszcze dwie pieśni. Najbardziej poruszającą duszę była pieśń „Żal”, opracowana przez I. Tumieniewa jako improwizacja na temat etiudy E-dur op.10 do słów M. Józefowicza. Ta liryczna pieśń, jest jedną z najpiękniejszych melodii Chopina, a wykonała ją Marzena Sadłocha, studentka II roku. Melodia sama w sobie, napisana jako utwór fortepianowy, porusza najgłębsze struny wrażliwości, a przepięknie wykonana tym bardziej. Z głębokiego liryzmu, przechodzi w mocno zaakcentowaną dramaturgię, by wybrzmieć do końca w delikatnym wyciszeniu.
Jest wiele utworów, szczególnie w bardzo bogatym zbiorze Fryderyka Chopina, które powodują w duszach słuchaczy taką burzę uczuć. Zaliczają się do nich wg mnie nokturny, ale i koncerty, jak choćby koncert F – moll.
Dlatego jestem wdzięczna organizatorom i wykonawcom za ten wieczór, szkoda tylko, że artyści mieli tak małe audytorium słuchających. W pięknych wnętrzach i przemiłej atmosferze Klubu Nauczyciela naprawdę warto słuchać muzyki.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zobacz także: