leklerOd 10 do 25 lutego w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę fotografii Tymoteusza Leklera pt. Pokój. Jej kuratorką jest Dominika Pawełczyk. Wernisaż – 10 lutego godz. 18.

Cykl fotografii Tymoteusza Leklera w Galerii Re:Medium jest świadectwem poszukiwania harmonii między człowiekiem a zastanym miejscem – opuszczonym przez domowników, a odnalezionym przez artystę.

W prezentowanym zbiorze fotografii punktem wyjścia, wspólnym mianownikiem jest pokój z zaproszonymi do niego modelkami. Obecny w kadrach akt kobiecy nie jest jednak wyłączną treścią prac, staje się jednym ze składników cyklu. Lekler nie chce dominant. Nagość modelek nie jest najważniejsza, ale zarazem nie stanowi tylko treściowego czy kompozycyjnego dopełnienia. Rekwizyty, wnętrza i występujące tam kobiety są równie istotne dla kompozycji jego prac.
Subtelne przemieszczenia, zrównania akcentów budują klimat intymności. Dbałość artysty o kompozycję, światło, autentyczność wnętrz, tła, piękno kobiecego ciała i jego subtelny erotyzm silnie oddziałują na odbiorcę przez czarno-białe fotografie.

Na wystawie „Pokój” odnajdziemy czysty akt, jak i „pejzaże ciała”, ukazane w sposób abstrakcyjny. Fotografia we wnętrzach Leklera buduje kontakt osobisty z widzem i pokazuje emocje ukryte w gestach prezentowanych postaci. Modelki nie stanowią jednak jedynie uprzedmiotowionego obiektu oglądu – przez swój naturalny ruch, czy pozę – są często inicjatorkami zwolnienia migawki Leklera.

Dominika Pawełczyk

Tymoteusz Lekler jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w pracowniach prof. Antoniego Starczewskiego i prof. Lecha Kunki. Ma na swoim koncie 30 indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych wystaw fotografii oraz osiem indywidualnych i wiele zbiorowych wystaw tkanin i obiektów w takich miastach, jak: Łódź, Warszawa, Kraków, Monachium, Lozanna, Kyoto, Sapporo, Toronto, Lahti, Paryż czy Chicago. Jest autorem realizacji fotografii do kilkudziesięciu albumów, książek, kilkuset plakatów, katalogów mody, płyt muzycznych i kalendarzy autorskich. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie i Japonii.

.fot. mat.prom. Tymoteusz Lekler, fotografia, 2016

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ldf2013
Łódź Design Festival 2013 – informacje
Andrzej_Wajda_born_1926_Mozg_hydraulika_1955
Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku
foto2012
Fotofestiwal 2012 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*