ADULT. to bezkompromisowy duet, który swoją twórczością odmienił oblicze muzyki klubowej. Ich gorzkie teksty, ukryte w elektronicznych melodiach, od lat można usłyszeć podczas setów didżejów w alternatywnych dyskotekach na całym świecie. Już za kilka dni, bo w najbliższą środę, 12 grudnia, zespół wystąpi w Łodzi. Jedyny w Polsce koncert grupy, będzie częścią cyklu imprez w ramach 7. urodzin klubu DOM. Tego samego wieczoru, odbędzie się koncertowa premiera drugiego albumu łódzkiego zespołu TRYP – „Trypolis”. 

ADULT., czyli Nicola Kuperus i Adam Lee Miller, od blisko dwudziestu lat czerpią z estetyki post punk i electro to, co najlepsze. Artyści tworzą utwory, które są szorstkie w punkowym wymiarze, a jednocześnie nawiązują do tanecznej odsłony elektroniki. Już za sprawą swoich pierwszych nagrań, zespół zrewolucjonizował (na początku lat 2000), wówczas miałką i nijaką, muzykę klubową, oferując dźwięki o zupełnie nowej jakości. Nic więc dziwnego, że duet z Detroit jest uznawany za klasyków zarówno electro, jak i post punku. Nicola i Adam są wszechstronnie wykształconymi artystami, dzięki czemu ich muzyka, zawsze jest wzbogacona o wyjątkowe fotografie czy niebanalne klipy, które idealnie współgrają z tworzonymi przez nich dźwiękami.
Choć każda płyta ADULT. jest inna, wszystkie mają jeden, wspólny mianownik – są bezkompromisowe. Już na pierwszych wydawnictwach Amerykanów, nie brakowało tanecznych, wpadających w ucho melodii. Mowa tu, chociażby o takich utworach, jak „Nausea”, „Hand To Phone” czy „Love Sick”. Na kolejnych płytach (m.in. „Why Bother?”), wyraźnie słychać fascynację duetu brudnymi, gitarowymi dźwiękami, które momentami przechodzą w niespokojny noise. Z kolei „The Way Things Fall” to powrót do muzycznych źródeł ADULT., czyli klasyki electro synth popu.ADULT. lubią eksperymentować, czego najlepszym wyrazem jest ich przedostatnie wydawnictwo – „Detroit House Guests”. Album to zbiór 12 kompozycji, które powstały z udziałem różnych muzyków. W nagraniach wzięli udział  m.in. Michael Gira (Swans), Douglas McCarthy (Nitzer Ebb) czy Robert Aiki Aubrey Lowe (Lichens). Płyta jest najbardziej eklektycznym dziełem duetu, na którym industrialna elektronika („Breathe On”) miesza się z tanecznym electro popem („They’re Just Words”), zahaczając o EBM-owe brzmienia („We Chase The Sound”). Najnowszy album, który ADULT. będzie promować podczas koncertu w Łodzi, to wydana kilka miesięcy temu płyta „This Behaviour”. To surowy w brzmieniu krążek, na którym neurotyczny głos wokalistki, na zmianę wybrzmiewa na tle agresywnego EBM z psychodeliczną elektroniką.Oprócz ADULT., tego samego wieczoru, na scenie pojawi się grupa TRYP, która właśnie obchodzi dziesięciolecie swojej działalności. Zespół tworzą muzycy takich łódzkich składów jak Cool Kids of Death, 19 Wiosen czy Psychocukier. 12 grudnia, panowie zaprezentują po raz pierwszy na żywo materiał ze swojej drugiej płyty – „Trypolis”, której premierę zapowiedzieli na styczeń. Cechą rozpoznawczą TRYPa są turpistyczne teksty, często wykrzykiwane przez wokalistę – Marcina Pryta. Teksty, połączone z wyrastającą z industrialnych tradycji muzyką, tworzą oryginalny na scenie muzycznej zestaw, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
ADULT. i TRYP wystąpią 12 grudnia, w środę, w ramach trwających przez cały tydzień obchodów 7. urodzin klubu DOM. Początek imprezy o godzinie 21. Bilety z pierwszej puli, w cenie 40 złotych, można kupić za pośrednictwem serwisu Biletomat. W dniu koncertu, cena wzrośnie o 10 złotych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
burning16
BDTH vol. 16 – So Slow / Fleshworld / Dom Zły
lutownica
Pi, AveCaesar i Lutownica w Żarty Żartami
jelonek_20130630_1507795892
Jelonek w Dekompresji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*