Agnieszka_Holland4 stycznia w łódzkim kinie Cinema City odbyła się uroczysta premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland – W ciemności, będącego polskim kandydatem do Oscara. Przed pokazem została zorganizowana konferencja prasowa, w której wzięli udział twórcy oraz aktorzy grający w filmie.

W ciemności to poruszająca historia drobnego złodziejaszka Leopolda Sochy, który podczas II Wojny Światowej pomagał ratować Żydów, ukrywając ich w lwowskich kanałach. Warto nadmienić, że sceny w kanałach były częściowo kręcone w Łodzi, a w realizację filmu zaangażowała się Łódź Film Commission.

Przy okazji premiery, do Łodzi zawitała reżyserka filmu – Agnieszką Holland, II reżyser – Kasia Adamik, producent – Wojciech Danowski, scenografowie: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński oraz aktorzy: Marcin Bosak, Michał Żurawski, Krzysztof Skonieczny i Piotr Głowacki. Nie zabrakło też prezydent Łodzi – Hanny Zdanowskiej.

– Jestem dumna z tego, jak film prezentuje się wizualnie – powiedziała reżyserka, Agnieszka Holland, odpowiadając na zarzuty jednego z dziennikarzy, który stwierdził, iż lepszą opcją byłoby nakręcenie tego obrazu w wersji czarno-białej. – Najlepszym potwierdzeniem tego, że wybranie koloru było dobrą decyzją jest najwyższa nagroda – Złota Żaba – na ubiegłorocznym festiwalu operatorów filmowych Camerimage – dodała.

Podczas zdjęć do filmu okazało się, że łódzkie kanały są zbyt… czyste. Na potrzeby filmu trzeba było je nieco „pobrudzić”. Takiego problemu nie było z kanałami w Lipsku, które okazały się dostatecznie brudne. Na planie, w czasie kręcenia pod ziemią, nie zabrakło też sytuacji, które skutecznie podnosiły ekipie ciśnienie. Kiedy mieszkańcy pobliskich kamienic zaczynali się kąpać, aktorzy musieli szybko opuszczać kanał, bo wody zaczynało gwałtownie przybywać.

Sceny lwowskie były kręcone w Piotrkowie Trybunalskim. Dlaczego nie we Lwowie? – Ze względów finansowych. Lwów został też w kilku miejscach dorysowany. Większość filmu toczy się we wnętrzach i w kanałach, więc kręcenie we Lwowie nie było rzeczą konieczną – tłumaczyła reżyserka.

Holland bardzo ciepło wypowiadała się o odtwórcy głównej roli – Robercie Więckiewiczu, który na planie jak sama przyznała – dał z siebie wszystko, a przy okazji nabawił się niestety kilku kontuzji, m.in. od noszenia zbyt cieżkiej torby dostał platfusa…

Zobacz także:

„W ciemności” – recenzja

„W ciemności” Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara

„Ukryci” powstawali w Łodzi (foto i wideo z planu filmu A. Holland)

„Ukryci” w Łodzi (relacja foto i wideo z planu) 

Casting do filmu Agnieszki Holland (wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_9801
Polówka w Łodzi na półmetku (foto)
Laureaci PL Music Video Awards 2021
Plastus_1
3. Se-MaFor Film Festival – dzień pierwszy (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*