Bitwa_WarszawskaReżyser i scenarzysta Jerzy Hoffman, kompozytor Krzesimir Dębski, producenci Jerzy Michaluk i Mariusz Gazda, aktorzy Borys Szyc i Wojciech Solarz oraz kilka innych osób, które pracowały przy produkcji filmu 1920 Bitwa Warszawska, gościło w środowe popołudnie (28 września),  na konferencji prasowej w łódzkim kinie Cinema City.

1920 Bitwa Warszawska to pierwszy polski film, zrealizowany w technologii 3D. – Na świecie powstaje coraz więcej kin w tej technologii oraz telewizorów, jednak ciągle brak repertuaru 3D – tłumaczył decyzję stworzenia filmu w 3D reżyser i scenarzysta obrazu, Jerzy Hoffman. – Czy się 3D lubi, czy nie, jest to trzecia, po dźwięku i kolorze rewolucja w historii kina światowego. Dzięki 3D, wszystko, co ma charakter widowiska, będzie teraz lepiej dograne – dodał Hoffman.

Borys Szyc na konferencję dotarł spóźniony ale już od progu wyrażał swoją wielką radość z faktu, że może gościć w Łodzi. – Tu się urodziłem. Tak strasznie się cieszę, że mogę być w tym mieście z wami i z panem (Hoffmanem), który zrobił największe filmy w życiu jakie widziałem – deklamował Szyc. Trzeba przyznać, że aktor był najbardziej pobudzony ze wszystkich gości. Często wchodził innym w słowo, spontanicznie obejmował na zmianę reżysera i producenta, a kiedy coś szło nie po jego myśli, gwałtownie rzucał mikrofonem w stół.

Krzesimir Dębski, zapytany o to, czy stworzenie muzyki do tego obrazu było rzeczą trudną, odparł, iż wręcz przeciwnie. Zależało mu na tym, żeby skomponować muzykę przede wszystkim „nieamerykańską”, a patriotyczną. Inną do scen rozgrywanych po stronie polskiej, inną do tych, które miały miejsce po stronie sowieckiej. W czasie jego wypowiedzi, Borys Szyc zaczął nucić pieśń Legiony.

– To jest pierwszy film o bitwie, którą wreszcie wygraliśmy. Nie byliśmy tam winkelriedami narodów i nie straciliśmy wszystkiego, a uratowaliśmy całą Europę. Ona jeszcze o tym nie wie, ale dzięki temu, że ten film pójdzie w świat, niebawem się dowie – to słowa wypowiedziane na zakończenie konferencji prasowej przez Borysa Szyca, które świetnie oddają treść i przesłanie filmu. 1920 Bitwa Warszawska wchodzi do kin 30 września.

Zobacz także:

„1920 Bitwa Warszawska” – konferencja w Wytwórni

„Mój rower” Piotra Trzaskalskiego powstaje w Łodzi

„Ukryci” powstawali w Łodzi

„Weekend” – reżyserski debiut Pazury powstaje w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Znaczek_PARAUSZEK1
Teaser Parauszka w sieci (wideo)
POM_Uroczysta_premiera_44
Uroczysta premiera Podatku od miłości (foto)
IMG_9964
W Łodzi powstaje serial o Eugeniuszu Bodo (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*