DSC_1478Na oficjalnej gali, która 26 września odbyła się w Muzeum Sztuki, nagrodę ms za 2013 rok z rąk dyrektora placówki Jarosława Suchana odebrała dyrektorka TVP Kultura Katarzyna Janowska. Nagroda przyznawana jest instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym, jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum.

Muzeum Sztuki w Łodzi na kilka tygodni w roku zmienia się w plan filmowy. Wszystko dzięki współpracy dwóch instytucji – najstarszego muzeum gromadzącego sztukę nowoczesną w tej części Europy i najbardziej kulturalnego kanału Telewizji Polskiej. Tegoroczne przyznanie nagrody programowi TVP Kultura jest formą podziękowania za owocną współpracę oraz przypomnieniem, że nowoczesne muzeum to ośrodek interdyscyplinarny i multimedialny, dla którego mury budynków stanowią jedynie umowną granicę.

Ścisła współpraca Muzeum z telewizją rozpoczęła już w 2010 roku, kiedy  zrealizowano reportaż „Sen o nowoczesności” z udziałem profesora Andrzeja Szczerskiego, kuratora odbywającej się w łódzkim Muzeum wystawy „Modernizacje”. Kolejne współprodukcje nabrały charakteru cyklicznego. Pierwsza to „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery. Program, dzięki któremu widzowie poznają szczegóły biografii i charakterystykę postawy artystycznej wyróżniających się twórców awangardowych i współczesnych. Każdy odcinek ma postać 7-minutowego filmowego kolażu, konstruowanego przez jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów polskich, Zbigniewa Liberę. Jego głównym celem jest upowszechnianie sztuki współczesnej i nakłonienie odbiorców do przyjęcia do niej świadomego i krytycznego nastawienia. Motywacje stojące za programem są zatem podobne do tych, które 80 lat temu przyświecały Władysławowi Strzemińskiemu, tworzącemu w Łodzi pierwszą w Polsce kolekcję prac awangardowych.

Drugi cykl, „Kulturanek”, to program przeznaczony dla dzieci i młodzieży, wprowadzający w świat kultury współczesnej oraz skłaniający do swobodnego i twórczego poruszania się w jej obszarze. Bohaterami programu są dzieci poznające sztukę w sposób bardzo bezpośredni – poprzez tworzenie własnych prac oraz dyskusje z prowadzącymi program: Leszkiem Karczewskim i Barbarą Kaczorowską (pracownicy działu edukacji MS) oraz gośćmi programu. Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawi się w nowej serii emitowanej na antenie TVP Kultura w tym roku. Co więcej, niekonwencjonalne warsztaty pokazywane w „Kulturanku”, są często inspiracją dla regularnych działań muzealnego działu edukacji.

Muzeum Sztuki jest instytucją, w której obok działań wystawienniczych, dokumentacyjnych i animujących życie kulturalne równie ważne są badania naukowe, edukacja oraz upowszechnianie ich rezultatów. Dzieje się to za pomocą mediów społecznościowych, aplikacji na smartfony czy poprzez współpracę z telewizjami. Dzięki temu o publiczności coraz rzadziej mówi się jedynie jako o osobach odwiedzających muzea, a coraz częściej jako o odbiorcach sztuki.

Poprzedni laureaci Nagrody ms:

2009 – Marzena Bomanowska (za rok 2008) – za pomoc w promowaniu wydarzeń Muzeum Sztuki, a w szczególności otwarcia ms2
2010 – Jarosław Przyborowski (za rok 2009) – dzięki któremu możliwy stał się zakup do kolekcji Muzeum pracy Daniela Burena Cabane éclatée
2011 – Piotr Dzięcioł (za rok 2010) – za pomoc w realizacji filmów z każdej wystawy w ramach projektu „ms opus”
2012 – Bank PEKAO SA
2013 – Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – za kilkuletnią, owocną współpracę z ms i przekazanie do Muzeum Sztuki zebranej kolekcji


fot. M. Gonera

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
3punkty
III Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia
Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] w Muzeum Sztuki
Nieznalska_LechiaGdansk.20102011
Dorota Nieznalska w Galeria Manhattan

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*