tuwim_posterZ okazji Dnia Nauczyciela 14 października w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi można było zobaczyć spektakl Tuwim dla dorosłych zrealizowany przez warszawski Teatr Roma.

To pełen dowcipu i swady portret Juliana Tuwima, poety o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości, polityki. Za całością stoi Jerzy Satanowski, którego od strony muzycznej wsparli Leszek Możdżer, Jacek Kita, Zygmunt Konieczny, Władysław Dan, Tadeusz Muller, Władysław Bugajski, Włodzimierz Korcz, Marcin Partyka i Krzysztof Łochowicz. Spowodowało to, że w trakcie przedstawienia można wysłuchać „znane i lubiane utwory” w dość interesujących, nowoczesnych aranżacjach.

Na plus zasługuje również rozbudowana scenografia, w przestrzeni której aktorzy Joanna Lewandowska-Zbudniewek, Magdalena Piotrowska,Anna Sroka-Hryń, Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski i Jan Janga Tomaszewski raz za razem prezentują krótkie skecze, głównie z kategorii „odpowiadając na Pana/Pani list…” i piosenki łódzkiego poety.

Tuwim był reprezentantem liberalnej inteligencji warszawskiej, szydził z zacofania, mieszczańskiego kołtuństwa, kultu materialistycznych wartości. Przeszedł ewolucję od krytyki pewnych elementów rzeczywistości politycznej, do całkowitej niezgody na rządy sanacyjnych elit, kiedy w latach trzydziestych zaczęły one niebezpiecznie zbliżać się do ugrupowań o programie antysemickim i faszystowskim.

Ponad dwugodzinny spektakl powinien zadowolić zarówno wielbicieli klasycznej formy teatralnej, jak i osoby, którym bliższe są współczesne realizacje – wszystko to dzięki sprawności słowa Tuwima, którego teksty są po dziś dzień aktualne.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Koo_kwintowe_fot._Katarzyna_Chmura-Cegiekowska
Festiwal Szkół Teatralnych: Koło kwintowe – recenzja
01-wycinka-fot-natalia-kabanow
XXI MFSPiN: Wycinka – recenzja
Maria Stuarda w Teatrze Wielkim – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*