– Chodziło o to, żeby była fajna ściana – komentował najnowszy mural Michał Kędzierski, dyrektor Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

I niewątpliwie ściana jest bardzo fajna. Turkusowy słoń, unoszący się na czerwonym baloniku przyciąga wzrok bajecznymi kolorami. A wszystko dzięki Fundacji Urban Forms, która postanowiła za pomocą street artu wnieść trochę barwy w szarość miasta.

To już szósty mural, który ozdobił nasze miasto za sprawą Fundacji Urban Forms. Znalazł się on na ścianie budynku Instytutu Archeologii przy ulicy Uniwersyteckiej 3. Artyści z Grupy Etam mieli do swojej dyspozycji 300 metrów kwadratowych, popuścili wodze fantazji i stworzyli pięknego, turkusowego słonia unoszącego się na czerwonym baloniku. Prace nad obrazem trwały prawie tydzień, liczby zużytych na niego puszek farby nie da się zliczyć.

– Dajemy twórcom całkowitą wolność artystyczną – mówił podczas „wernisażu” muralu Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny fundacji.  – Pozwalamy im poprzez swoje prace wyrazić siebie. To co tworzą ma być sztuką, a nie wielkoformatową reklamą.

Kompozycja zachwyca przechodniów i kierowców od strony ulicy Uniwersyteckiej, gdy drzewa zgubią liście, będzie można ją zobaczyć już z ulicy Narutowicza.

– Jak ktoś bardzo chce, to może się unieść za pomocą balonu nawet na słoniu – interpretowała mural Teresa Latuszewska- Syrda, wiceprezes Fundacji Urban Forms. Słoń jest bardzo optymistyczny i z pewnością poprawi humor każdemu, kto na niego popatrzy.

Do powstania tego dzieła nie doszło by jednak bez pomocy Uniwersytetu Łódzkiego, który udostępnił artystom elewację swojego obiektu. – Współpraca z Uniwersytetem była niezwykle miła. Nie ograniczali nas i nie narzucali tematyki muralu – opowiadał Michał Bieżyński.

Nie jest to jednak ostatni projekt tego typu zaplanowany przez fundację. Prężne działania nad kolejnym zaczną się już w lipcu, po wakacjach natomiast możemy spodziewać się, że Łódź zamieni się w prawdziwą galerię street artu. Czekamy z niecierpliwością.

joomplu:22380

joomplu:22381 joomplu:22382
joomplu:22384 joomplu:22385 joomplu:22383
joomplu:22387 joomplu:22385

joomplu:22388

Zobacz też:

„Polski street art” – łódzka premiera albumu

Wyjście przez sklep z pamiątkami – recenzja filmu Banksy’ego

Graffiti – sztuka miasta (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fireshow
Carnavalia 2011 – Fire Show (foto)
IMG_0771
45-lecie Kabaretu Bi-Ba-Bo (foto)
IMG_8974_kopiuj
Foto Day w EC1 Południowy-Wschód (foto)
5 komentarzy
 • reminder
  14 września 2012 at 21:37

  i pamiętajcie… haters gonna hate…

 • patrycja
  22 czerwca 2011 at 16:17

  niezwykły c:

 • StudentkaArcheologii
  21 czerwca 2011 at 22:54

  Studentka Archeologii* nazwa nie zmieściła się w ramce 😉

 • Studentka Archeologi
  21 czerwca 2011 at 22:52

  A mnie się właśnie podoba. Z początku nawet wydawało mi się, że to mamut ;D Poza tym ten mural jest naprawdę bardzo ładny, ma żywe kolory. Wolę kolorowego słonia unoszącego się na baloniku, niż szarą, obdrapaną, starą ścianę kamienicy. Studencie Archeologii, ciesz się z tego co jest, bo nie jest źle 😉

 • Student Archeologii
  21 czerwca 2011 at 20:31

  Ja wszystko rozumiem wolność artystyczna itd …. ale turkusowy słoń z dżokejem? Jezusie nie można było walnąć czegoś np związanego z wydziałem np ludzie z róznych epok wychodząący ze ściany, no cokolwiek! Tragedia jak już coś robić to z głową, bo oni sobie maznęli i poszli a ja z oszpeconym instytutem będę musiał żyć.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*