marchwiski-780x3003 czerwca 2014 r. – w wigilię 25 rocznicy wyborów parlamentarnych roku 1989 – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentuje spektakl gościnny Teatru Nowego z Krakowa Tu Wolna Europa w reżyserii Piotra Siekluckiego i w wykonaniu Janusza Marchwińskiego. Zapraszamy o godz. 19.15 do Małej Sali (Łódź, ul. Zachodnia 93). Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odbierać w kasie Teatru od piątku (30 maja) od godz. 12.

Spektakl Tu Wolna Europa to zaskakująca i pełna niespodzianek podróż w przeszłość, podczas której widzowie będą mogli na nowo odkryć i nadać nowy sens uczuciom zdawałoby się tak zdewaluowanym jak: patriotyzm, tradycja, honor, przywiązanie do „wartości”.

W głównej roli wystąpi Janusz Marchwiński – łodzianin, absolwent PWSFTviT, dziennikarz w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Ponoć wszystko zaczęło się w powojennej Łodzi od radia, starego odbiornika przytarganego do Polski przez jego ojca z pobytu na robotach u niemieckiego bauera.

Radio Wolna Europa, które w czasach komunizmu było częścią codzienności milionów słuchaczy w Polsce odciętej od świata przez Żelazną Kurtynę, jest dziś legendą tak samo odległą jak kolejki przed sklepami. Od pierwszych wolnych wyborów minęło 25 lat, dwadzieścia od chwili, gdy RWE zamilkło w eterze. To wystarczyło, by pamięć o rozgłośni w świadomości społecznej niemal całkowicie się zatarła.

Przedstawienie o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa to także historia o nietuzinkowych postaciach i współpracownikach Jana Nowaka Jeziorańskiego, o ludziach, których Marchwiński poznał podczas swojej trwającej niemal ćwierć wieku pracy w kultowej już rozgłośni.

Scenariusz i wykonanie: Janusz Marchwiński
Reżyseria: Piotr Sieklucki
Występują: Janusz Marchwiński,
Anna Dzierżak (fortepian), Karolina Szymbara (skrzypce), Łukasz Laxy (wiolonczela)
Aranżacje muzyczne: Łukasz Laxy
Koordynacja muzyczna: Edward Pasewicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Prosimy nie wyrywać foteli. Wrześniowa premiera od Teatru Muzycznego w Łodzi
cid_3A36C14E-0CD7-49EB-A80A-DA80D513F8B3
Wołanie Świata Teatru Pinokio
I_Ifigenia_fot._P._Planik_4
I Ifigenia także w internecie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*