TSA w New Yorku

tsaaaW piątek, 6 października o godz. 21 w New Yorky wystąpi TSA. Bilety kosztują: 70 zł w przedsprzedaży, 90 zł w dniu imprezy.

Jednym z prekursorów polskiego heavy metalu jest niewątpliwie formacja TSA. Zespół założył Andrzej Nowak w 1979r w Opolu. W 1980r Nowak do współpracy zapraszał kolejnych muzyków : Stefan Machel gitara , Janusz Niekrasz bass i Marek Kapłon perkusja. W 1981r jako kwartet TSA wygrało Jarocin to otworzyło zespołowi drogę do kariery. W tym samym roku do zespołu dołączył Marek Piekarczyk.

Grupa zdobyła dużą popularność szczególnie w kraju. W latach 80. koncerty TSA przyciągały tłumy fanów spragnionych ostrej, metalowej muzyki. Zespół wydał jedne z najważniejszych albumów polskiego heavy rocka, między innymi: „TSA” (1983) z utworami „Trzy Zapałki” i „Bez Podtekstów”, „Heavy Metal World” (1985) z „Kocicą”, „Maratończykiem” i doskonałym utworem tytułowym, czy „Rock’n’Roll” (1986), na którym znalazły się takie utwory, jak „Pierwszy karabin” i „Wyciągam swoją dłoń”, „52 Dla Przyjaciół – 1992” , „Live 1998” , „W Trójce – Koncert Akustyczny – 1999”.

W latach 1981 – 1983 zespół TSA grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską, grupa koncertowała również poza granicami – we Francji i Niemczech, krajach Beneluxu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim. Na Zachodzie do sklepów trafiły dwie płyty TSA, anglojęzyczne: „Spunk” (1984) oraz „Heavy Metal World” (1985). W latach 1987 – 1989 Marek Piekarczyk zagrał główną rolę w w rock-operze „Jesus Christ Superstar” (Teatr Muzyczny w Gdyni), po czym zespół zawiesił działalność.

Po kilku latach TSA znów zaczęło koncertować. Pierwszy występ to Sopot 1998 uwieczniony na płycie i video gdzie Andrzej Nowak i Marek Piekarczyk po powrocie z USA koncertowali z nowym składem między innymi Duane Cleveland perkusja oraz obecny basista Scorpions – Paweł Beybe Mąciwoda. Pierwszy występ w obecnym składzie odbył się 5 maja 2001 roku. W roku 2004 TSA wydało doskonale przyjętą płytę „Proceder” (m.in. płyta roku magazynu „Teraz Rock”), a wkrótce potem na rynku ukazały się reedycje albumów z lat 80. Grupa otrzymała m.in. nominację do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki oraz wzięła udział w festiwalach Top Trendy i Jarocin 2005. Od czasu reaktywacji formacja aktywnie koncertuje, będąc ponownie jednym z najjaśniejszych ogniw polskiej sceny rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *