TSA2W piątek, 2 października o godz. 21 w New Yorku rozpocznie się występ formacji TSA w wersji akustycznej. Bilety w cenie: 60 zł przedsprzedaż/80 zł w dniu koncertu. Bilety VIP w cenie: 100 zł (miejsca siedzące + niespodzianka od Szefa Baru)

Jednym z prekursorów polskiego heavy metalu jest niewątpliwie formacja TSA. Zespół powstał w roku 1979 w Opolu. Działalność grupy rozpoczęła się w składzie: Andrzej Nowak (gitara), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bas), Marek Kapłon (perkusja).

W roku 1981 do zespołu dołączył wokalista Marek Piekarczyk. Grupa zdobyła dużą popularność szczególnie w kraju. W latach 80. koncerty TSA przyciągały tłumy fanów spragnionych ostrej, metalowej muzyki. Zespół wydał jedne z najważniejszych albumów polskiego heavy rocka, między innymi: „TSA” (1983) z utworami „Trzy Zapałki” i „Bez Podtekstów”, „Heavy Metal World” (1985) z „Kocicą”, „Maratończykiem” i doskonałym utworem tytułowym, czy „Rock’n’Roll” (1986), na którym znalazły się takie utwory, jak „Pierwszy karabin” i „Wyciągam swoją dłoń”.

W latach 1981 – 1983 zespół TSA grał po kilkaset koncertów rocznie, a sprzedaż płyt osiągnęła poziom setek tysięcy egzemplarzy. Poza Polską, grupa koncertowała również poza granicami – we Francji i Niemczech, krajach Beneluxu, Czechosłowacji i Związku Radzieckim. Na Zachodzie do sklepów trafiły dwie płyty TSA, anglojęzyczne: „Spunk” (1984) oraz „Heavy Metal World” (1985). W latach 1987 – 1989 Marek Piekarczyk zagrał główną rolę w w rock-operze „Jesus Christ Superstar” (Teatr Muzyczny w Gdyni), po czym zespół zawiesił działalność. Po roku pojawiły jednak dwie nowe formacje: TSA i TSA Evolution. Te grupy niedługo potem także przestały istnieć.

Po kilku latach TSA znów zaczęło koncertować. Pierwszy występ w klasycznym składzie odbył się 5 maja 2001 roku. W roku 2004 TSA wydało doskonale przyjętą płytę „Proceder” (m.in. płyta roku magazynu „Teraz Rock”), a wkrótce potem na rynku ukazały się reedycje albumów z lat 80. Grupa otrzymała m.in. nominację do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki oraz wzięła udział w festiwalach Top Trendy i Jarocin 2005. Od czasu reaktywacji formacja aktywnie koncertuje, będąc ponownie jednym z najjaśniejszych ogniw polskiej sceny rockowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_Domoffon_Horrors_Rother_Wissem
DOMOFFON Festiwal 2017
DJ_LAJ_1_mini1
Dni jazzu w Wytwórni
smkkp
Smkkpm w Żarty Żartami

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*