014Ekspozycję Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej można oglądać od 25 kwietnia w przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi.

Galeria na ul. Wschodniej 29 w Łodzi to najstarsza, a zarazem jedna z ostatnich galerii autorskich w Polsce. Co stoi za fenomenem żywotności tego miejsca, które przez lata ewoluowało, do dziś pozostając miejscem prowadzonym przez artystów dla artystów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wystawa.

W ciągu tych 30 lat w mieszkaniu – pracowni odbyło się kilkaset ekspozycji, prezentujących sztukę różnych dyscyplin, m.in. sztukę akcji, performance, instalacje, sztukę wideo, multimedia, fotografie, film, sztukę obiektu, a także wiele pokazów, odczytów i spotkań. Wschodnia istnieje w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Galeria przetrwała kryzysową gospodarkę lat 80., poradziła sobie w warunkach transformacji ekonomicznej i funkcjonuje dziś w gąszczu przepisów i dotacji ze środków Unii Europejskiej.

joomplu:70997

Wystawa w Muzeum Sztuki koncentruje się na ekonomiczno-społecznych uwarunkowaniach działalności galerii. Opowiada o jej roli społecznej, kontekście, w jakim funkcjonowała i zmieniających się zależnościach, które miały i mają wpływ na kształt Wschodniej. Stara się odpowiedzieć na pytanie w jakim punkcie Galeria znajduje się obecnie i co do tego doprowadziło.

Ekspozycja prezentuje bogatą dokumentację działalności pracowni na Wschodniej od 1981 roku. Tę opowieść dopełniają prace artystów: Karoliny Breguły, Goldex Poldex, Marcina Polaka, Józefa Robakowskiego, Tomasza Szerszenia i Ewy Zarzyckiej.

/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz także:

Pierwsza dama pop-artu. Pauline Boty w ms2 (foto)

Atlas nowoczesności w ms2 (foto+wideo)

Na zachęte do muzeum (foto)

Madame B w Muzeum Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
aheart_012
Transformacja płaszczyzny / Panorama w Galerii Nowa Przestrzeń (foto)
Anka Leśniak – patRIOTki w Galerii Re:Medium (foto)
24Wystawa_Aleksander_Tansman-warsztat_kompozyrota_fot.R.Sochala
Aleksander Tansman – warsztat kompozytora (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*