Do 15 marca 2020 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oglądać można wystawę 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Artyści zostali zaproszeni do wspólnej rozmowy o przekraczaniu granic. Temat ten stał się motywem przewodnim obecnej edycji Triennale, którego prace układają się w wypowiedzi szeroko komentujące napięcia czasów obecnych: niepokojącą sytuację społeczno-polityczną na świecie, dochodzenie do głosu ruchów radykalnych, zmiany klimatyczne i związane z nimi zagrożenia, zanieczyszczenie środowiska, czy rozwój technologii zaburzający relacje międzyludzkie. Szczególnie mocno wybrzmiał w wypowiedziach artystów aspekt migracji oraz przemian zachodzących w świecie natury.

Dzieła z zakresu tkaniny artystycznej prezentowane w wystawie głównej – „Przekraczanie granic” to m.in. prace medalistek Triennale: Dobrosławy Kowalewskiej, Alex Younger, Aurélii Jaubert i Ievy Augaityté. Prezentację prac konkursowych dopełnia eskpozycja „Dialogi – poza granicami”, na której widzowie mają okazję zobaczyć realizacje projektów tkanin m.in. Georges’a Braque’a i Le Corbusiera.

Rozbudowana propozycja 16. MTT tworzy przekrojowe spojrzenie na tkaninę artystyczną. To współczesne, problemowe ujęcie zostało uzupełnione wydarzeniem towarzyszącym Triennale Ogólnopolską Wystawą Miniatury Tkackiej, którą również można oglądać w CMWŁ do 15 marca przyszłego roku. Wystawa zrealizowana pod okiem kurator Anny Śliwy przypomina jak dynamiczne i różnorodne są możliwości tkackiego medium, ile sprzeczności i niejednoznaczności tkwi w nim samym. 

Kolejna z wystaw towarzyszących to Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej goszcząca w przestrzeni Ośrodka Propagandy Sztuki – Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Jej kuratorką jest Janis Jefferies – znana amerykańska artystka i krytyczka sztuki, była studentka Magdaleny Abakanowicz. Opracowana ze zbiorów CMWŁ ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających tylko do 2 lutego 2020 r.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Martę Kowalewską wraz z młodymi uczestnikami projektu „Punkty widzenia. Młodzi o Triennale”, które odbędzie się 14 grudnia o godz. 15.00. Po oprowadzaniu zapraszamy na spotkanie z artystami, których prace znalazły się na 16. MTT: Dobrosławą Kowalewską (laureatką Złotego Medalu), Konradem Zychem oraz Dominiką Krogulską. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje jeden bilet wstępu (normalny: 10 zł, ulgowy: 6 zł).

Więcej informacji na: www.cmwl.pl

Karnet * – wstęp na wszystkie wystawy 16. MTT (w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Ośrodku Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki) oraz na wystawy stałe:
normalny: 12 zł
ulgowy: 8 zł

Bilet wstępu na wystawy 16. MTT zlokalizowane w CMWŁ:
normalny: 10 zł
ulgowy: 6 zł

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat
Festiwal Sztuki Wideo – Punkty Widzenia 2013
Bartek Jarmoliński – Nihil veditur w Galerii Willa
fydrych_www
Słyszenie i EL art w Muzeum Miasta Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*