Trwa 10. edycja konkursu make me!

make_me_2016_przd_ulotki

Blisko 2000 zgłoszonych prac z 40 krajów z całego świata, w tym ponad 160 wyróżnionych projektów, które można było oglądać podczas poprzednich edycji make me!. Tak w liczbach prezentuje się jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych i utalentowanych projektantów. Stanowi on kluczowy element Łódź Design Festival, wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najciekawszych inicjatyw w Łodzi. Idea, ludzie, działanie – to istota make me!. Nabór do tegorocznej, jubileuszowej edycji trwa do 2 lipca. Jest o co walczyć. Pula nagród wynosi 30 000 zł!

make me! to międzynarodowy konkurs, który już od 10 lat stanowi jeden z kluczowych elementów Łódź Design Festival. Celem wydarzenia jest wyłonienie młodych projektantów w wieku od 20 do 35 lat, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę w świecie designu. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, na podstawie przesłanych formularzy wybieranych jest około 20 najlepszych prac, które następnie będą prezentowane podczas festiwalu. W drugim etapie zostaje wyłoniony zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną – PARADYŻ AWARD w wysokości 20 000 zł, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu, Ceramikę Paradyż.

– Mamy świadomość, w jak dużym stopniu sukces firm produkcyjnych zależy dziś od niebanalnego wzornictwa. Wiemy, ile kosztuje stworzenie pięknego i praktycznego produktu. Wiemy także, jak wiele wyrzeczeń stoi przed osobami wchodzącymi na rynek pracy, aby
w przyszłości móc takie sukcesy osiągać. Dlatego od lat wspieramy konkurs make me!, który daje możliwość zawodowego rozwoju młodym designerom. Angażując się w ten projekt, pomagamy ambitnym, pełnym energii osobom zaistnieć w środowisku projektowym, co na początku kariery stanowi duże wyzwanie. Jesteśmy zdania, że dzięki takim inicjatywom staje się to znacznie łatwiejsze, a samo wsparcie projektów to obowiązek przedsiębiorstw, które chcą być liderem w swojej branży – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Pomysł na stworzenie konkursu make me! narodził się przy drugiej edycji Łódź Design Festival. Organizatorzy za cel postawili sobie stworzenie wydarzenia, które pomoże zaistnieć młodym i zdolnym projektantom, z zupełnie nowym, świeżym spojrzeniem na design. Początkowo obejmował prace polskich twórców, jednak z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu i popularności, by teraz stanowić jedną z najpoważniejszych międzynarodowych inicjatyw w branży. Finaliści poprzednich odsłon zgodnie twierdzą, że konkurs stanowi niepowtarzalną okazję do zaistnienia w środowisku projektowym, a także wypromowania własnej marki poprzez publikacje i kolejne wystawy.

– make me! to konkurs otwarty na artystów młodego pokolenia, pozwalający na dużą swobodę tworzenia. Do projektu można bowiem zgłaszać prace z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki i architektury czy mody. Technika oraz wykorzystywane materiały są dowolne, od ceramiki, szkła po drewno, sklejki oraz inne tworzywa. Co ważne, konkurs dedykowany jest nie tylko designerom, ale także adeptom kierunków artystycznych
i projektowych. Dzięki temu stwarza niepowtarzalną okazję do tego, by zaistnieć w branży
i rozpocząć współpracę z dużymi przedsiębiorstwami. Laureaci poprzednich edycji są tego najlepszym przykładem. Dziewczyny z Beza Projekt działają wspólnie z renomowaną marką Meble Vox, Jan Lutyk podjął współpracę z Balagan Studio, marką zajmującą się wzornictwem – mówi Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa, dyrektor ds. promocji Łódź Design Festival.

Podobnie jak w ubiegłych latach Ceramika Paradyż, Mecenas Główny Festiwalu, aktywnie uczestniczy w tworzeniu programu oraz organizacji wydarzenia. Marka jest corocznym fundatorem nagrody głównej – 20 000 zł. W tej edycji zostanie przyznane również specjalne wyróżnienie – 10 000 zł od organizatorów Łódź Design Festival.

Konkurs make me! skupia designerów i artystów z całego świata. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko 2000 osób z 40 krajów, m.in. Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Chin, Korei Południowej czy Meksyku. Prace projektantów oceniane są przez szerokie grono ekspertów z dziedziny sztuki i designu. Agnieszka Jacobson-Cielecka jest niezależną kuratorką wystaw designu, dyrektor artystyczną School of Form w Poznaniu, krytyczką designu, publicystką i dziennikarką. Profesor Czesława Frejlich prowadzi zajęcia projektowe na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W jury zasiada także Jacek Ryń, absolwent Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, założyciele studia projektowego i marki MALAFOR, a także Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, współzałożyciel Łódź Art Center.

– Otwarty charakter konkursu, a także możliwość świadomego kształtowania siebie
i porównywania własnych pomysłów z pracami innych designerów, to największa wartość make me!. Uczestnicy prezentują różnorodne podejście do projektowania, co ciekawe – nie ma lepszych czy gorszych realizacji. Przedstawiają one jedynie inny sposób myślenia o projektowaniu. Każdy z nich stanowi odpowiedź na problem lub niezrealizowaną dotąd potrzebę w otaczającym nas świecie. To sprawia, że wyłonienie zwycięzcy jest dla nas dużym wyzwaniem. To już 10. jubileuszowa edycja konkursu, a zgłaszane prace wciąż potrafią nas zaskoczyć, pomysłem, estetyką czy techniką wykonania – mówi Czesława Frejlich, jurorka w konkursie make me!.

Każda edycja make me! daje zupełnie nowe spojrzenie na design. Powstają produkty, które przy zachowaniu swojej funkcjonalności zyskują odmienną formę. Przykładem może być projekt „Beza Elementy – Plastry”, czyli zestaw kątowników w kształcie plastra opatrunkowego, za pomocą których w estetyczny sposób można łączyć ze sobą różne elementy, np. drewniane regały, półki. Prostotą wykonania, ale i użytecznością odznacza się „Ribbon chair”, siedzisko wykonane przez Jana Lutyka, laureata jednej z edycji make me!. Głównym celem projektu było innowacyjne podejście do materiału, jakim jest sklejka. Jan Lutyk nadał jej nowe życie poprzez naginanie tworzywa pod różnymi kątami. Ribbon chair” składa się tak naprawdę z trzech identycznych modułów-nóg, spojonych pod spodem siedziska. Takie modułowe potraktowanie projektu jeszcze bardziej podnosi jego ekonomiczność. W ramach ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężył natomiast „Instrument Miejski” Jana Pfeifera. W tym przypadku inspiracją były dzieci, które spacerując pomostem uderzały patykiem w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. Bez względu na rodzaj tworzywa czy sposób wykonania, każda praca była wyjątkowa i każda z nich zdobyła najwyższe uznanie jury. Jakie będą tegoroczne realizacje?

Nabór do konkursu trwa do 2 lipca. Laureatów make me! poznamy w trakcie gali otwarcia 11. edycji Łódź Design Festival, 3 października w Łodzi. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.makeme.lodzdesign.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *