22092012_337Międzynarodowy festiwal Sztuki Ulicznej TrutuArt należy do moich ulubionych imprez organizowanych w Łodzi. Niestety w tym roku ma pecha – brak dofinansowania spowodował, że program imprez jest uboższy od przewidywanego.

Także pogoda pierwszego dnia festiwalu nie rozpieściła ani uczestników, ani odbiorców spektaklu ulicznego – Gil pogromca smoków. Na szczęście aktorzy wytrzymali kilkuminutowe opady, a także zimny wiatr i zaprezentowali magiczną opowieść wprost z kart powieści J.R.R. Tolkiena.

Historię oparto o jego dwa teksty: Silmarillion, a także Farmer Giles of Ham.  W ramy tolkienowskiej mitologii stworzenia świata wpleciono historia Gila, gospodarza ze wsi Ham, który z przypadku pokonuje złe postacie – począwszy od cyklopa, na smoku kończąc. W tle barwna epoka średniowiecza, nadprzyrodzone postacie, a także żądny bogactwa król.

Jak na przedstawienie uliczne przystało spektakl Teatru Arlekin przepełniony był pokazami z wykorzystaniem ognia, szczudlarzami. Nie zabrakło barwnych kostiumów, sugestywnej muzyki i ciekawe wykorzystanie scenografii. Całość zaprezentowano prostymi środkami – treść była zrozumiała zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Warto nadmienić, że Gil pogromca smoków miał swoją premierę w czerwcu br. na Rynku Starego Miasta. I ponownie oglądała go spora rzesza wielbicieli teatrów.

Drugiego dnia TrotuArtu, w niedzielę w Manufakturze rozbije się teatralne miasteczko. Nie zabraknie także spektakli dla najmłodszych – Bajkowy stragan (o godz. 13) oraz Szewc Kopytko i Kaczor Kwak (o godz. 15). Zatańczą także tancerze Zespołu Tańca Ludowego Harnam (około godz. 12:15).

Zobacz także:

Gil pogromca smoków na Rynku Starego Miasta (foto)

Trotuart 2011: Burnt Out Punks – The Stockholm syndrom (foto+wideo)

TrotuArt 2011 (foto+wideo)

TrotuArt 2011: Parada na Piotrkowskiej (foto+wideo)

TrotuArt 2010: Teatr Antagon – Time Out (foto+wideo)

TrotuArt 2010 (foto+wideo)

Faust – Teatr A Part w Manufakturze (foto+wideo)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Letnia Scena 2019: Grubaska (foto)
a2011-04-11_12-18-59
VII Międzynarodowy Festiwal Lalkarzy – dzień trzeci (foto)
nagroda_WPC
Arlekin powrócił z Bangkoku z tarczą

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*